Mathias Jucker, a Tübingeni Egyetem munkatársa, és Lary Walker, az Emory Egyetem munkatársa azt állítja, hogy az öregedéssel összefüggő számos agyi betegséget, köztük az Alzheimer-kórt és a emberek Creutzfeldt-Jakob betegségét okozzák.
A prion okozta fertőző betegségektől eltérően az Alzheimer-kór , a Parkinson-kór és a többi neurodegeneratív betegség emberről-emberre normál körülmények között nem terjed. Amikor azonban a betegség megtelepedett az agyban, a nem megfelelően feltekeredett fehérjék csomói elterjednek az idegrendszerben, és akadályozzák működését.
Az időskori neurodegeneratív betegségek ellen a mai napig nem sikerült hatékony kezeléseket kifejleszteni. Jucker és Walker azt reméli, hogy a patogén fehérjemag kialakulásának elmélete nem csak egységesíti az ezekkel a látszólag nem összefüggő betegségekre irányuló kutatási stratégiákat, hanem arra is utal, hogy a betegség folyamatának korai szakaszában a prionszerű fehérjemagok gátlását célzó terápiás módszerek késleltethetik, vagy akár meg is előzhetik ezeket a betegségeket.