Öt tipp elbutulás ellen

Fél az időskori mentális hanyatlástól? - Most öt olyan tippet ismerhet meg, amelyek betartása közel 30 százalékkal csökkentheti a demencia kockázatát.

Az egészségünk megőrzésének igazán fontos része, hogy szellemileg is fittek maradjunk. Az életkor előrehaladtával, és az agysejtek pusztulásával azonban egyre nagyobb a demencia kialakulásának a valószínűsége.

Visszafordították! Most először sikerült kutatóknak annyira visszafordítani Alzheimer-kóros betegek memóriaromlását, hogy azok visszamehettek dolgozni. A nagy visszhangot kiváltó kutatás részleteiről itt olvashat! A demenciában szenvedő betegeknek a szellemei, mentális, kognitív és társas képességei fokozatosan hanyatlanak. A súlyosan demens betegek nem képesek ellátni saját magukat, állandó felügyeletre, segítségre és ápolásra szorulnak. A demencia kialakulásának kockázata azonban igen egyszerű módokon csökkenthető. Nemrégiben a The Telegraph közölt öt tippet, amelyeknek a betartásával akár harmadával csökkenthető a demencia kockázata.

1. Mozogjunk rendszeresen!

A mozgásszegény életmódnak sokféle következménye lehet: szív- és érrendszeri problémák , magas vérnyomás, magas koleszterinszint, elhízás. Ezek a problémák pedig bizonyítottan növelik a demencia kockázatát. Ha azonban odafigyelünk a megfelelő mennyiségű, rendszeres testmozgásra, a demencia kialakulásának esélye csökkenthető.

A szellemi hanyatlás megfelelő életmóddal elkerülhető

A szellemi hanyatlás megfelelő életmóddal elkerülhető

2. Kövessük a mediterrán étrendet!

A demencia elkerülésére a táplálkozási szokásaink is befolyással vannak. Az orvosok leginkább az úgynevezett mediterrán étrendet ajánlják, amely gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, halban, különböző magvakban és gabonafélékben, ugyanakkor szegény a húsfélékben, baromfiakban és tejtermékekben. Ha azonban az étrendünk cukorban, koleszterinben és transz-zsírsavakban gazdag, akkor idősebb korunkra valószínűbb a mentális problémák kialakulása .

3. Ne dohányozzunk!

Statisztikailag szignifikánsan több dohányos embernél diagnosztizálnak Alzheimer-kórt, mint nem dohányzónál. A demencia kockázatának csökkentése érdekében tehát érdemes letenni a cigarettát.

4. Mértékkel fogyasszunk alkoholt!

Az alkoholnak mind védő, mind pedig romboló hatása is van az idegrendszerre - ez jórészt a bevitt mennyiségtől függ. A nagyobb mennyiségű, illetve rendszeres alkoholfogyasztás, az alkoholizmus az agysejtek tömeges pusztulásához vezet, így hozzájárul a demencia kialakulásához.

5. Előzzük meg vagy kezeltessük a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és az elhízást!

A cukorbetegség, a magas vérnyomás, illetve az elhízás megnöveli a szív- és érrendszeri megbetegedések (a szívroham, a stroke) kialakulásának veszélyét. Mindegyik ilyen rizikófaktor egyben a demencia kialakulását is erősíti.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Délnyugat felől fokozatosan csökken a felhőzet, szinte országszerte kiderül az ég, csak északkeleti határvidéken maradhat kevés felhő reggelig. A záporok fokozatosan lecsengenek - legkésőbb északkeleten. A déli, délkeleti helyenként élénk maradhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 10 és 14 fok között alakul, de a szélcsendes helyeken ennél kissé hidegebb is lehet. Egy melegfront okoz változékony időjárást és sáros esőt.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra