Védi vagy károsítja az agyat a túl sok réz?

Az étellel bevitt, túl nagy mennyiségű réz hozzájárulhat Alzheimer-kór kialakulásához - állapította meg egy amerikai tanulmány. A kutatók véleménye azonban megoszlik, mivel más munkák szerint a réz valójában az agyat védi.

Az új amerikai kutatás azt tárta fel, hogy az elbutulás okának tartott fehérje eltávolításáért küzdő agy nagy mennyiségű rezet bocsátott ki - idézi a BBC hírszolgálata az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmányt. A réz az emberi étrend alapvető alkotóeleme, a szervezetnek szüksége van rá. A vezetékes víz rézcsöveken érkezik, a vörös hús, a kagyló, a zöldségek és a gyümölcsök is jó forrásai ennek a nyomelemnek.

Ma már tudjuk, hogy az Alzheimer-kóros betegek agyában megfigyelt változások mind az információtovábbítás zavarával vannak összefüggésben. Milyen szerepük van ebben az amiloidplakkoknak? A New York-i Rochester Egyetem kutatócsoportja egereken végzett kísérleteiből arra következtetett, hogy a réz hatással van arra a folyamatra, amellyel a vér az agyat védelmezi. Azoknak az egereknek, amelyeknek ivóvize több rezet tartalmazott, több réz épült be az agyi ereibe.

A kutatók szerint ez befolyásolta a védelem működését, azaz megnehezítette, hogy az agy megszabaduljon a béta-amiloid nevű fehérjétől. Az Alzheimer-kór egyik jele az amiloidlerakatok kialakulása a pusztuló agyban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Úgy tűnik, idővel a réz annyira felhalmozódik, hogy hátráltatja a folyamatot, mely az agyból kiválasztja a béta-amiloidot. A réz az amiloid termelődését is elősegíti, tehát kétszeres a kár: megakadályozza a kiürülését, miközben fokozza a képződését" - magyarázta Rashid Deane, a kutatás vezetője.

Nincs azonban egyetértés a réz és az Alzheimer-kór összefüggését illetően. A Keele Egyetem biokémikusa, Chris Exley az ellenkező eredményre jutott: "Legutóbbi munkánk során azt fedeztük fel, hogy az öregedéssel és az Alzheimer-kórral csökken az agy teljes rézszintje. Azt is bizonyítottuk, hogy a réz kisebb mennyisége összefügg az agyszövetek kiterjedtebb amiloidlerakódásaival" - kommentálta a tanulmányt Exley.

"Ugyan a friss kutatás segít megérteni, hogyan segíti elő a réz az Alzheimer-kór kialakulását egerekben, az eredményt további kísérleteknek kell megerősíteniük. Túl korai lenne arra következtetni, hogy a normális rézbevitel hatással lenne az emberi Alzheimer-kór kialakulására vagy súlyosbodására - mondta Eric Karran, a brit Alzheimer-kutató Intézet munkatársa.

" A réz a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelem. Ezeket a kutatási eredményeket óvatosan kell fogadni, és nem szabad kizárni a rezet az étrendből. Szerepét további kutatásoknak kell pontosítaniuk" - tett hozzá Doug Brown, a brit Alzheimer Társaság munkatársa.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra