Az aranyér igen gyakori betegség, Magyarországon a lakosság harmadát, azaz több mint hárommillió embert érint, de ötvenéves kor felett már minden második ember tapasztalja a kellemetlen tüneteket. Azoknál, akik ülőmunkát végeznek, keveset mozognak, zsíros, hizlaló ételeket esznek, pláne, ha mindehhez túlsúly párosul, szinte törvényszerű, hogy előbb-utóbb megjelenik a végbélben az aranyeres csomó. De azoknak is oda kell figyelniük magukra, akiket rendszeresen erős fizikai terhelés ér (cipekedés, nagy súlyokkal edzés következtében például), illetve a terhes nőknél is gyakori ez a betegség.
Ijesztő jelzés: vérzés
Az aranyér sokáig teljesen tünetmentes lehet, az első jelek azonban ijesztőek lehetnek azok számára, akiknél korábban még nem jelentkezett az aranyér. Ha azonban egy székrekedés miatti erőlködés, vagy a fentebb említett megterhelés után addig nem megszokott dolgokat észlelünk végbélnyílásunknál , akkor joggal gyanakodhatunk arra, hogy aranyérrel van dolgunk.
Az első és leggyakoribb tünet, amelyet tapasztalhatunk, ha székelés után világos piros vért tapasztalunk a WC-papíron. Ennek mennyisége aranyér esetén elenyésző, a friss vér viszonylag kis foltot, vagy csíkot hagy csupán a papíron. Jó hír, hogy a vérzés inkább csak ijesztő, semmint veszélyes, ugyanis nem okoz fájdalmat, ráadásul mennyisége sem olyan jelentős. Ha azonban gyakorivá válik, az már jelenthet olyan mennyiségű vérveszteséget, amely vérszegénységhez vezethet.
Ha a vérzés gyakran ismétlődik, érdemes orvoshoz fordulni, főleg, amennyiben jelentős mennyiségű vér távozik, ráadásul rendszeresen, színe pedig nem világos, hanem sötétebb. Utóbbi esetekben ugyanis feltételezhetően más okok állnak a háttérben.
Ismeretlen dudor
A vérzés mellett a másik fő jel, amelyet aranyér esetén magunkon tapasztalunk, a végbélben tapintható dudor. Ennek az aranyér fázisától függően több típusa létezik: van, amely a végbélen belül marad, van, amelyik csak a székelés során türemkedik elő, utána azonban visszahúzódik, vagy ujjunkkal visszahelyezhető. Végül a legkellemetlenebb - ám összességében ártalmatlan - eset az, amikor a csomó a végbélnyíláson kívül van, és nem lehet visszahelyezni. A duzzanat érzékeny, de nem feltétlenül fájdalmas.
Kellemetlen, szúró fájdalom és viszketés
Szintén egyértelműen beazonosítható jel a végbélben tapasztalható, erős fájdalom, amely viszketéssel társulhat. A begyulladt aranyér fájdalmas kemény dudorrá alakul és tapinthatóvá válik a végbélnyíláson kívül. A fájdalom székeléskor fokozódik, de azt követően sem szűnik meg teljesen, kellemetlen, feszítő, szúró fájdalom maradhat vissza, az üléskor is gondot okozva.
A kívülre került csomó felszíne sebesre dörzsölődhet, váladékozhat. A végbélnyílás környékének viszketése legtöbbször csak a végbéltájék nem megfelelő tisztán tartásából adódó kellemetlenség. A fájdalomtól nem kell megijedni, viszont tanácsos orvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulni, aki megfelelő készítményeket tud ajánlani a tünetek megszüntetésére.