Valóban van összefüggés a szénsavas ásványvíz és a vesekő között? A Health urológusok segítségével járt utána a hiedelemnek, ami ugyan nem teljesen alaptalan, de korántsem bizonyított tény.
A vesekő és a szénsavas ásványvíz közötti összefüggésről eddig alig születtek kutatások, így egyértelmű összefüggést még nem lehet kimutatni. Ennek ellenére a szénsavas víz elméletileg növelheti a vesekő kialakulásának kockázatát.
Bár a kutatások kimutatták, hogy nem minden szénsavas vízben ugyanazok az ásványi anyagok vannak, de egyesek mindegyikben megtalálhatók.
Az egyik ilyen a nátrium-hidrogén-karbonát (a szénsavasodáshoz). Ez a vegyület potenciálisan növelheti a vesekő kialakulásának esélyét, mivel a magas nátriumtartalmú étrend kockázati tényező, mondta a Health-nek dr. S. Adam Ramin urológus, urológiai onkológus. Egy pohár szénsavas ásványvíz persze nem árthat, de a napi rendszerességű, nagy mennyiségű fogyasztást érdemes átgondolni.
De ez egyelőre csak elmélet. Valójában megvan az esélye annak is, hogy a szénsavas víz ivása csökkenti a vesekő kialakulásának kockázatát.
"Összességében a szénsavmentes vagy szénsavas víz nagy mennyiségű fogyasztása csökkenti a vesekövek kialakulásának valószínűségét. Ugyanis a nem megfelelő folyadékbevitel a vesekőképződés egyetlen leggyakoribb oka" - mondta a portálnak dr. Philip Hoekstra urológus.
Dr. Vikas Desai urológus szerint is hozzájárulhat a vesekő kialakulásának megelőzéséhez a szénsavas ásványvíz, ez viszont a benne lévő ásványi anyagoktól függ.
Amit tehetünk ellene
Ahhoz, hogy a vesekő kialakulásának esélyét csökkentsük, elsősorban valóban a napi bevitt folyadékmennyiségre, valamint a kiegyensúlyozott étrendre kell figyelnünk.
- Elegendő folyadékmennyiség ahhoz, hogy legalább két liter vizelet távozzon egy nap
- Alacsony oxaláttartalmú ételek fogyasztása
- Magas nátriumtartalmú ételek kerülése
- Legyünk óvatosak a kalcium tartalmú étrendkiegészítők szedésével, mivel ez növelheti a vesekő kialakulásának kockázatát
- Napi fehérjebevitel mérséklése
Dr. Ramin szerint ugyanakkor lehet nem árt csökkenteni a szénsavas ásványvíz bevitelét. "Ha napi 1-2 litert iszol, akkor lehet inkább kevesebbet kéne" - javasolta az orvos.