A szénsavas ásványvíz tényleg vesekövet okoz?

Egyre inkább terjed az az elképzelés, hogy a szénsavas ásványvíz fogyasztása és a vesekő kialakulása között van összefüggés. Egyelőre csak ellentmondásos kutatások születtek a témában.

Valóban van összefüggés a szénsavas ásványvíz és a vesekő között? A Health urológusok segítségével járt utána a hiedelemnek, ami ugyan nem teljesen alaptalan, de korántsem bizonyított tény.

A vesekő kemény, kristályos anyagból van, gyakran kalcium-oxalát, vagy más vegyület alkotja, amely a vizeletben kicsapódik. Az esetek 80%-ában mindkét vese érintett. Általában heves, görcsös fájdalmat okoznak, de sokszor más tünetek, egyéb betegség miatt végzett hasi ultrahangvizsgálat során derül fény a tünetet nem okozó vesekőre. 

A vesekő és a szénsavas ásványvíz közötti összefüggésről eddig alig születtek kutatások, így egyértelmű összefüggést még nem lehet kimutatni. Ennek ellenére a szénsavas víz elméletileg növelheti a vesekő kialakulásának kockázatát.

Bár a kutatások kimutatták, hogy nem minden szénsavas vízben ugyanazok az ásványi anyagok vannak, de egyesek mindegyikben megtalálhatók.

Az egyik ilyen a nátrium-hidrogén-karbonát (a szénsavasodáshoz). Ez a vegyület potenciálisan növelheti a vesekő kialakulásának esélyét, mivel a magas nátriumtartalmú étrend kockázati tényező, mondta a Health-nek dr. S. Adam Ramin urológus, urológiai onkológus. Egy pohár szénsavas ásványvíz persze nem árthat, de a napi rendszerességű, nagy mennyiségű fogyasztást érdemes átgondolni.

szénsavas ásványvíz
Nem pont ugyanazok az összetevők vannak a különböző ásványvizekben. Fotó: Getty Images

De ez egyelőre csak elmélet. Valójában megvan az esélye annak is, hogy a szénsavas víz ivása csökkenti a vesekő kialakulásának kockázatát.

"Összességében a szénsavmentes vagy szénsavas víz nagy mennyiségű fogyasztása csökkenti a vesekövek kialakulásának valószínűségét. Ugyanis a nem megfelelő folyadékbevitel a vesekőképződés egyetlen leggyakoribb oka" - mondta a portálnak dr. Philip Hoekstra urológus.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. Vikas Desai urológus szerint is hozzájárulhat a vesekő kialakulásának megelőzéséhez a szénsavas ásványvíz, ez viszont a benne lévő ásványi anyagoktól függ.

Amit tehetünk ellene

Ahhoz, hogy a vesekő kialakulásának esélyét csökkentsük, elsősorban valóban a napi bevitt folyadékmennyiségre, valamint a kiegyensúlyozott étrendre kell figyelnünk.

  • Elegendő folyadékmennyiség ahhoz, hogy legalább két liter vizelet távozzon egy nap
  • Alacsony oxaláttartalmú ételek fogyasztása
  • Magas nátriumtartalmú ételek kerülése
  • Legyünk óvatosak a kalcium tartalmú étrendkiegészítők szedésével, mivel ez növelheti a vesekő kialakulásának kockázatát 
  • Napi fehérjebevitel mérséklése

Dr. Ramin szerint ugyanakkor lehet nem árt csökkenteni a szénsavas ásványvíz bevitelét. "Ha napi 1-2 litert iszol, akkor lehet inkább kevesebbet kéne" - javasolta az orvos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra