Ahogy már korábbi cikkünkben is olvashattad, az éppen szezonális zöldborsót több okból is megéri gyakran fogyasztani. Egyebek mellett tele van növényi fehérjével és esszenciális aminosavakkal, valamint a niacin-, a cink-, a foszfor-, a kálium-, a mangán-, a réz- és a vastartalma is igazán szemrevaló.
100 gramm borsó elfogyasztásával fedezni tudod a napi C-vitamin-szükségleted felét, az ajánlott folsav- és K-vitamin-bevitel harmadát, továbbá az A- és a B1-vitamin-igényed negyedét is. Mindezek mellett 5,7 gramm rostot is bevihetsz vele, amely különösen jó tesz a beleidnek és az emésztésednek. A rostdús táplálkozás segíthet egyebek mellett a székrekedés és az aranyér kialakulásának megelőzésében is.
Eper, spárga, rebarbara, sárgadinnye és sárgabarack – ezek a finomságok mind elérhetőek lesznek júniusban, számos más, most szezonális gyümölcs és zöldség mellett. Mutatjuk, mire érdemes „vadászni” a piacon és a boltokban ebben a hónapban, valamint azt is bemutatjuk, milyen egészségügyi előnyei lehetnek, ha gyakran fogyasztod ezeket a táplálékokat.
Hasznos tippek a borsó maradéktalan felhasználásához
Mivel a zöldborsó – mint láthattad – igen értékes tápanyagforrásnak számít, a legjobb, ha ügyelsz arra, hogy minél kevesebb kerüljön belőle a kukába. Ebben segíthetnek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ételpazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának alábbi tanácsai.
Ahogy azt a képhez tartozó Facebook-posztban írják, a zöldborsó zsengesége hamar elillan, ezért is javasolt a lehető leggyorsabb feldolgozásra törekedni. A szakértők szerint a hűtőbe egy laza papírzacskóban érdemes eltenni a kifejtett szemeket, így ugyanis 1-2 napig elállnak. Ha pedig fagyasztani szeretnéd a borsót, előtte alkalmazd a blansírozást. Ez azt jelenti, hogy 1-2 percre forró vízbe teszed, utána pedig jeges vízben lehűtöd a szemeket. A borsó így nemcsak friss zöld színét őrzi meg, de az íze sem változik meg kellemetlenül a fagyasztás során.
A borsóhéj helye sem a szemetesben van!
A bejegyzésben rámutattak továbbá arra is, hogy a borsó héját sem kell feltétlenül a szemetesbe dobni. A héj ugyanis remekül komposztálható, de akár el is fogyaszthatod: levesekben vagy egészben párolva csodás nyári csemege – hívták fel a figyelmet a szakértők.