Baj, ha vércsíkokat látunk a vécépapíron?

Fontos, hogy az aranyér tüneteivel mielőbb orvoshoz forduljunk, egy sebész vagy proktológus ugyanis más betegséget is felfedezhet az árulkodó jelek mögött.

A modern életvitellel járó, ülő munkavégzés emberek millióinál okoz aranyeret, kialakulása azonban sokkal korábbra, az ember felegyenesedéséig vezethető vissza. A végbélnyílás nyálkahártyája alatti vénás fonatok komoly megerőltetés, vagy keringési zavarok miatt begyulladhatnak, megnagyobbodhatnak és vérezni kezdhetnek. Külső vagy belső aranyér is kialakulhat annak függvényében, hogy a végbél záróizmától merre helyezkednek ezek a csomók.

aranyér diagnosztika végbéltükrözés aranyérbetegség belső aranyér külső aranyér képalkotó diagnosztika vécépapír-guriga vércsík a székleten vércsík a WC-papíron székelés után
A tünetek, ami alapján aranyérre gyanakodhatunk, más betegségre is utalhatnak

Árulkodó jelek

Elsődlegesen a székelés közben tapasztalt fájdalom, illetve a székletben található vércsíkok árulkodhatnak az aranyérről, ezek a tünetek azonban nem mindene esetben jelentkeznek. Míg a külső aranyér nagyobb szenvedéssel jár, a belsőt sokszor inkább a vérzés alapján lehet azonosítani, komolyabb fájdalmat nem okoz. Előbbi ráadásul nem csak a toaletten okoz kellemetlenséget, de a fájdalom szinte állandósul, főként az ülést teszi kellemetlenné. Emiatt kevesebben, és később is fordulnak orvoshoz belső aranyérrel, mint külső változatával.

Hogyan diagnosztizálható?

Az aranyér diagnózisa végbéltükrözéssel történik, melyet ambuláns módon végeznek el. Bár sokan félnek az efféle vizsgálatoktól, valójában inkább kellemetlenséget, de fájdalmat nem okoz, hiszen csak a végbél alsó néhány centiméterét figyeli meg az orvos. Ezzel viszonylag gyorsan megállapítható az aranyér stádiuma és kialakulásának pontos helye, melynek tudatában az orvos a megfelelő gyógykezelést is megállapíthatja. Azért is fontos, hogy sebészhez vagy proktológushoz forduljunk a panaszokkal, mert súlyosabb betegségek - például béldaganatok - is az aranyérhez hasonló tünetekkel jelentkezhetnek, ezek korai felismerése és gyógykezelése pedig életmentő lehet.

Egyes becslések szerint az emberek csaknem harmadát érinti kisebb vagy nagyobb mértékben. Az 50 éves korosztályból pedig minden második ember elmondhatja, hogy voltak már aranyeres panaszai. Mutatjuk a további részleteket a betegség megelőzéséről és kezeléséről.

Négy stádium, súlyosbodó panaszok

Az aranyérnek négy stádiumát különböztetik meg: a kezdeti stádiumban a csomók még nem kitapinthatóak, csupán kissé megnagyobbodtak, de észlelhető tünetet nem produkálnak. A második szakaszban rövid időre kitüremkednek, ám ezt követően maguktól vissza is húzódnak a csomók. A harmadik stádiumban kézzel még visszahelyezhetőek, de a negyedikben már így sem.

A páciens életkorától, valamint egészségügyi állapotától függően előfordulhat, hogy egyéb vizsgálatok is követik a végbéltükrözést, hogy más betegségeket is azonosíthasson, vagy kizárhasson a szakember.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.