A napfény „bomlasztó” hatással van a PET palackokra – derült ki a Rizikometer közelmúltbeli Facebook-posztjából. A Food Safety News cikkére hivatkozva azt írták, hogy bár a polietilén-tereftalátból (PET) készült üdítőitalos műanyagpalackok a rendeltetésszerű használat mellett alapvetően biztonságosak, nem végeznek azonban külön vizsgálatokat arra vonatkozóan, hogy ezek hogyan reagálnak a hőre és a közvetlen napfényre.
A flakonból kioldódott vegyszereket is elfogyasztjuk
Szakértők szerint a napfényből származó UV-sugárzás megbontja a PET-palackok kémiai kötéseit, ez pedig a műanyag gyors bomlását eredményezi. Ennek következménye, hogy a gyártás során használt adalékanyagok beleoldódnak a folyadékba. A szennyeződés mértéke a palackban lévő folyadék jellegétől és a tárolási időtől is függ. A nyáron jellemző magas hőmérséklet és páratartalom pedig még tovább fokozza az UV-sugárzás hatását.
Káros hatásokat gyakorol a szervezetre
A műanyag lebomlásakor keletkező vegyi anyagok a szervezetbe jutva igen komoly problémákat okozhatnak. Az endokrinrendszert károsító vegyi anyagok (EDC) például megzavarhatják a hormonrendszert, de hozzájárulhatnak a rák, a cukorbetegség, a meddőség és a neurológiai károsodások kialakulásához is. Különösen a fejlődő magzatok és a gyermekek számítanak veszélyeztetettnek.