A legegyszerűbb okoktól a legkomolyabb betegségekig sokféle tényező előidézhet hasmenést. Lehetséges, hogy stresszesek vagyunk egy vizsga előtt, vagy nem túl friss ételt fogyasztottunk a sarki büfében. Ételintoleranciánk, netán allergiánk van, de az is lehet, hogy az emésztőrendszerünk komolyabb problémája kopogtat be a híg széklet, gyomorgörcsök kíséretében.
A heveny hasmenés általában gyors lefolyású. Amennyiben három napon belül nem múlik, érdemes orvoshoz fordulni, aki – ha szükséges – elindítja a kivizsgálási folyamatot. Ennek egyik lépcsőfoka a székletminta laboratóriumi vizsgálata.
Hasmenést kiváltó kórokozók
- vírusok: például a noro- vagy a rotavírus
- baktériumok: például a Campylobacter, E. coli, Salmonella, Shigella, Staphylococcus aureus
- paraziták: például a giardiázist okozó parazita (Giardia lamblia), amellyel akár egy egzotikus úton is megfertőződtünk
Gyors segítség
A legfontosabb, hogy legalább egy napon keresztül szigorú diétát tartsunk, lehetőleg ne együnk semmit, így az esetleges kórokozók, méreganyagok kiürülhetnek a szervezetből. Viszont a folyadékpótlást ne felejtsük el! Főleg gyermekek esetében ilyenkor nagy a kiszáradás veszélye, amely a felborult folyadékháztartás miatt komolyabb problémákat okozhat. Kerüljük a recept nélkül kapható hasmenés elleni szerek azonnali használatát, mert ha komolyabb betegség áll a háttérben, elfedhetjük a tüneteket.
Lehetőség szerint kerüljük
- az alkoholt
- a dohányzást
- szénsavas italok és fűszeres ételek fogyasztását
- a koffeinbevitelt
- a csokoládét
- tejes italokat, termékeket
- zsíros vagy cukros ételek fogyasztását
Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha súlyos kísérőtüneteket tapasztalunk: vér vagy genny a székletben, fájdalmas székletürítés, hányás, csökkent vizeletürítés, 38 Celsius-fok feletti láz. Súlyos, krónikus betegség (szív-, veseproblémák, daganatos megbetegedés) megléte esetén akár az egy napig tartó hasmenés is kritikus lehet, ezért ilyen esetekben azonnal értesítsük orvosunkat.