Az aranyér egy olyan érköteg, ami a végbél nyálkahártyája alatt található. Betegségnek azonban csak akkor nevezzük, ha az érhálózat kitágul, a kötőszövetek megnyúlnak, amit sok esetben gyulladások, kitüremkedések kísérnek. A kóros állapot kiváltó oka lehet örökletes kötőszöveti gyengeség, gyakori hasmenés, székrekedés, valamint az ülő életmód, a helytelen táplálkozás, a mozgáshiány , a terhesség és az elhízás is hajlamosíthatnak rá. A már kialakult aranyeresség nem fordítható vissza, de megfelelő kezeléssel elkerülhető az állapot romlása és a kellemetlen szövődmények.
Miért fontos az aranyér tisztán tartása?
Az aranyeres végbél tisztítása, az anatómiai elhelyezkedése és a sűrű, redőzött bőrfelülete miatt nem egyszerű, azonban mégis elsődleges feladat. Kiváltképpen akkor, ha fájdalmas gyulladások kísérik a betegséget, azonban abban az esetben is, ha teljesen tünetmentes. A végbél könnyen bepállhat, így a különböző kórokozók megtelepedhetnek és szaporodásnak indulhatnak rajta. Az ülő életmód során még kevésbé tud szellőzni , a verejtékben ráadásul megjelennek az étkezésessel bevitt, a bőr számára irritáló hatású adalékanyagok és fűszerek is.
A székelés után különösen fontos a tisztálkodás, azonban a száraz vécépapírral való törlés ehhez nem megfelelő. A papír nem távolít el minden szennyeződést, emellett könnyen mikro-sérülést okozhat az érzékeny bőrfelületen, ami kaput nyithat a kórokozók számára, a mélyebb bőrrétegek felé is. Az sem jelent jó megoldást, ha a tisztálkodást túlzásba visszük: a vegyszerekkel átitatott nedves törlőkendők, az erősen lúgos szappanok, vagy az antibakteriális lemosók tönkretehetik a bőr természetes védekezőképességét, így az még inkább hajlamossá válik az allergiára és a fertőzésekre.
Előnyben a tiszta víz
A leginkább bőrbarát módszer a tiszta, folyóvízzel való öblítés. Aranyér esetén, a reggeli és az esti tisztálkodás mellett fontos a végbél lemosása minden egyes székelés után. Amennyiben van rá lehetőség, használjunk bidét, vagy finom sugarú zuhannyal öblítsük át langyos vízzel . Ez elsődlegesen fontos azoknál, akiknek a végbélnyílása kúp alakú - ami idősebb korban egyre inkább jellemző - illetve, akik végbele körül jóindulatú bőrnövedékek találhatóak. Ha olyan helyen tartózkodunk, ahol a folyóvizes öblítés nem megoldható, vigyünk magunkkal a toalettre egy kevés folyóvízzel előre benedvesített vattát, - nem illatosított - papír zsebkendőt vagy vécépapír darabot, és székelés után ezzel törüljük át óvatosan a végbélnyílást.
Ápoljuk megfelelően
A lemosást követően töröljük szárazra a végbél környékét a lehető legóvatosabban, hogy ne sértsük fel a bőrt. A tiszta felület tökéletes lehetőséget nyújt az aranyér megfelelő ápolására , amellyel megelőzhetjük a szövődmények kialakulását is. A patikában vény nélkül kaphatóak olyan végbélkúpok és kenőcsök, amelyek elölt E. coli baktériumot tartalmaznak, így természetes módon fokozzák a védekezőképességet, és elősegítik a már kialakult gyulladások és sebek mielőbbi gyógyulását is.
Aranyér esetén javasolt olyan széleskörűen használt gyógynövénytartalmú krémek használata is, amelyek például a kamilla, a körömvirág és a varázsmogyoró-levél kivonattal csökkentik a berepedés és a sérülések kockázatát. A szukralfát is tartalmazó kenőcsök szintén ajánlottak, hiszen hatékonyan képesek megóvni a bőrt és nyálkahártyát, miközben gyulladáscsökkentő és természetesen antibakteriális hatásukkal serkentik a hámosodást.