Mutatjuk, mit tesznek a szervezettel a biszfenolok

A ToxFree Life for All az EU frissen indult tudatosságnövelő akciója. Célja, hogy a fogyasztók csökkentsék a vegyi anyagok egészségükre és a környezetre gyakorolt kockázatait. A figyelem középpontjában az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott kemikália, a hormonrendszerünkre nagyon veszélyes biszfenolok állnak. A 2027-ig tartó EU-program magyarországi koordinátora a Tudatos Vásárlók Egyesülete, akik uniós szinten szeretnék elérni, hogy a fogyasztási cikkekbe ne kerülhessenek az emberi szervezetre nézve bizonyítottan káros és mérgezőnek minősített anyagok.

Különösen a COVID-járvány óta az emberek több csomagolt és feldolgozott élelmiszert, több műanyagot, és általánosságban is több terméket használnak, így a mérgező – és főleg az élelmiszerekkel érintkező – vegyi anyagoknak való kitettségünk továbbra is aggasztó. Ezek közül a biszfenol nevű vegyületcsalád az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott kemikália, évente hozzávetőlegesen több mint 3 millió tonnát állítanak elő belőle a világon. Polikarbonát műanyagok és epoxigyanták előállítására használják. Ezeket az élet számos területén alkalmazzák, a műszaki cikkektől a konyhai termékekig, autóalkatrészekig, de a textilipari festékekben is megtalálható a ruhákban és alsóneműkben – olvasható a Tudatos Vásárlók Egyesületének közleményében.

konzerves ételt esznek a kempingezők
A BPA a fém konzervdobozok bevonatában is megtalálható. Fotó: Getty Images

Különös aggodalomra ad okot

A biszfenolt nagy mennyiségben használja az élelmiszeripar is, például étel- és italtárolók, üdítőitalos és ásványvizes palackok, ételhordók, műanyag edények és más élelmiszer-csomagolóanyagok előállításához. Megtalálható továbbá a fém konzervdobozok bevonatában is.

A biszfenolok azért kerültek a figyelem középpontjába, mert kioldódhatnak a csomagolásból a használat során, ráadásul a hosszas tárolás, a melegítés, a napsugárzás és a mikrohullámok még fokozhatják is a kioldódó mennyiséget. Az eredeti biszfenol-A (BPA) vegyület mellett pedig már új anyagok is megjelentek, amelyeket az ipar a törvényi tiltások miatt egyre növekvő mennyiségben használ helyettesítésre: ilyen egyebek mellett a biszfenol-S és a biszfenol-F is. Az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) besorolása szerint azonban a BPA, a BPS és a BPF mind „különös aggodalomra okot adó anyag”.

Mindennapi életünk során sajnos számtalan rákkeltő anyaggal kerülhetünk érintkezésbe otthonunkban vagy a munkánk során. Az egyik leggyakrabban emlegetett „mumus” a biszfenolok családja, amelynek legelterjedtebb vegyülete a biszfenol-A (BPA). Mutatjuk, miért jobb, ha messziről elkerülöd.

Mit okoznak a szervezetben a biszfenolok?

A biszfenolok már egészen alacsony dózisban is felboríthatják a hormonrendszer működését, károsíthatják például mind a női, mind a férfi a termékenységet. A hormonrendszeren keresztül befolyásolhatják a testi folyamatokat – például a növekedést, a sejtregenerálódást, a magzati fejlődést, az energiaszintet és a reprodukciót – is. Továbbá olyan hormonális zavarokért is felelőssé tehetők, mint a korai serdülés vagy az elhízás. Kockázatot jelentenek továbbá a fejlődő idegrendszerre is.

Mivel károsan befolyásolják az anyagcsere-folyamatokat is, felelőssé tehetők a cukorbetegség, az elhízás, az asztma, valamint az egyes szívbetegségek kialakulásáért. Fontos tudni, hogy terhes nőknél a BPA behatol a placentába, ezáltal a magzat szervezetébe is.

A mérgező vegyi anyagokkal kapcsolatban egy szándék- és viselkedésbeli szakadék létezik az egyének szintjén: az emberek törődnek a problémával, de még nem képesek megváltoztatni viselkedésüket. Nem képesek elkerülni a kockázatokat, részben az információhiány miatt. Ezért a fogyasztók tudatosságának növelése a legmérgezőbb vegyi anyagokkal kapcsolatban elengedhetetlen. A ToxFree Life for All projekt keretében a biszfenolokról szeretnénk minél több információt megosztani a fogyasztókkal” – idézték a közleményben Dénes Júliát, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakemberét.

Az átfogó betiltás lehet a megoldás?

A hormonrendszert károsító biszfenolok számos egészségügyi problémát okozhatnak, akár még akár évekkel a velük való érintkezés után is. Az Európai Unió 2011-től tiltja a használatukat cumisüvegekben, 2018-tól más, gyerekeknek készült termékekben, 2020-tól pedig a pénztári nyugták nyomtatására használt szalagoknál vagy a parkolójegyekben. is. Az élelmiszer-csomagolóanyagokban pedig már jelentősen csökkentették a kioldódási határértéket.

A Tudatos Vásárlók Egyesülete azonban a ToxFree Life for All projekt keretében javaslatot tett az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokról szóló uniós rendelet felülvizsgálatára és a biszfenolok átfogó betiltására. Az egyesület a biszfenolok kapcsán a lehető legszigorúbb szabályozást támogatja, ahol a biszfenol-A-t nem helyettesíthetik a gyártók hasonlóan káros hatású vegyületekkel (BPS, BPF). Támogatja a nyomon követési és jelentési kötelezettségek bevezetését is az újrahasznosított anyagokból készült élelmiszer-csomagolásokban, hogy a biszfenolok véletlenszerű jelenléte kiszűrhető legyen. A javasolt tilalom elsősorban az élelmiszer- és italdobozokra vonatkozna, de természetesen magába foglalná az élelmiszergyártásban használt konyhai eszközöket, étkészleteket, valamint az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő egyéb eszközöket is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A tökéletes széklet nyomában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +31 °C
Minimum: +17 °C

Sok napsütés várható a gomoly- és fátyolfelhők mellett. A Dunántúlon több gomoly képződik, ott helyenként össze is állhat a felhőzet, és egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk, késő este a Nyugat-Dunántúlon már erősen felhős vagy borult lesz az ég. A déli, délkeleti szél megélénkül, az Észak-Dunántúlon és a középső tájakon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 34 fok között alakul. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra