Az aranyeres csomónak nevezzük a végbél és a végbélnyílás falában megjelenő vénatágulatot, amely gyakran begyulladhat, vérezhet vagy megnagyobbodhat. Esetenként ezek a csomók ki is fordulnak vagy véralvadék képződhet bennük – ettől pedig igen fájdalmassá válhatnak. Bizonyos esetekben már csak a műtét segíthet. Ilyenkor viszont nem árt felkészülni a beavatkozás esetleges szövődményeire.
Időskorban jelentősen megnő az – egyébként alacsony kockázatú beavatkozásnak számító – aranyérműtétet követő szövődmények kialakulásának valószínűsége. Főként az idősotthonokban élők veszélyeztetettek ezen a téren – állapította meg egy közelmúltban publikált tanulmány, amely több mint 3600, 66 év feletti alany bevonásával vizsgálta meg a lehetséges következményeket.
Veszélyben az idősotthonok lakói
Az új tanulmány szerzői arra voltak kíváncsiak, hogy a 66 év felettieknél milyen gyakori, hogy az aranyérműtétet követő 30 napon belül fellép valamilyen szövődmény, illetve mekkora eséllyel következik be a beavatkozás utáni egy évben elhalálozás. Úgy látták, hogy ezek a kockázatok szignifikánsan nagyobbak az idősotthonok ellátottjainak körében.
Míg átlagosan a 66 éven felüliek csaknem 33 százalékánál lép fel egy hónapon belül valamilyen szövődmény, addig az ápolásra szorulók esetében ez az arány több mint 52 százalék. Az aranyérműtét utáni egy évben történő elhalálozásra pedig majdnem 25 százalékos esély van az idősotthonok lakói között, szemben a többi időskorú 16,1 százalékos arányával. Ezenkívül az idősek otthonában élők egy részénél a székletinkontinencia is rosszabbodik a műtétet követően.
Mérlegelni kell a kockázatokat
A tanulmány szerzői szerint eredményeik rávilágítanak arra, hogy az egészségügyi és ellátó intézményeknek, valamint a sebészeknek gondosan mérlegelniük kell az aranyérműtétek lehetséges kockázatait az otthonokban élő időseknél. A legfontosabb, hogy eldöntsék, a fent ismertetett veszélyeknél vajon nagyobbak-e a beavatkozás várható előnyei.