Ez a következtetés 11 másik tanulmány összefoglalásából született, így a kutatási minta több mint félmillió emberre terjedt ki, hét különböző országból.
Az eredmények szerint a 8 óránál hosszabb alvás miatt 45 százalékkal nőtt a stroke esélye, ezt pedig az alvás minősége sem javította. A 6 óránál rövidebb alvás hatására a stroke esélye 19 százalékkal nőtt. A kutatók viszont ezen eredményeket látva nem tudtak nem gondolni arra, hogy a túl sok alvás a háttérben megbúvó egészségügyi problémáknak köszönhető.
A túl sok alvás stroke-ot okozhat?
Tudjuk például azt, hogy a stroke-ot túlélő betegek 72 százaléka szenved alvási apnoéban. Ennek hatására a mélyebb alvási fázisokból gyakrabban mozgunk át kevésbé mély fázisokba, hogy könnyebben tudjuk lélegezni. Akik ezt nem kezeltetik, tovább alszanak, de könnyebben ébrednek fel - az ideális viszont az lenne, ha kevesebbet aludnának, de mélyebben. A kutatók természetesen még nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést a stroke és az apnoé között.
Korábbi kutatások szerint a hosszabb alvások betudhatóak gyulladásoknak vagy bizonyos szív- és érrendszeri betegségeknek is, de az új kutatás nem támogatja ezen hipotéziseket. Az viszont biztos, hogy mind egészséges embereknél, mind pedig számos korábbi (vagy éppen aktuális) betegségekben szenvedő pácienseknél jelentősen növeli a stroke esélyét a hosszabb alvás.
Múlt hónapban az amerikai National Sleep Foundation alvásintézet mintegy 300 tanulmányt átvizsgálva készített egy beszámolót arról, hogy mennyit kellene aludnunk : a 18 és 65 év közti korosztálynak például 7-9 óra közti pihenő időszakot javasoltak, 65 év fölött pedig már csak 7-8 órát. Az új brit eredmények fényében ez a 7-8 órás időszak mindannyiunkra kellene, hogy vonatkozzon, nem csupán a 65 év fölöttiekre.