D-vitaminnal a csontritkulás ellen
Tél végére a magyar lakosság 95 százalékának az ideálisnál alacsonyabb a D-vitamin-szintje, tízből heten pedig a normál értéket sem érik el. Az őszi-téli, alacsony UVB-sugárzású időszakot követően jelentős részüknél kritikus D-vitamin-hiány alakulhat ki, ami gyengítheti az immunrendszer működését (csökkentve például az influenzával szembeni ellenállóképességet), csontritkuláshoz vezethet, valamint fokozhatja a szív- és érrendszeri betegségek, számos bőrbetegség és rákos megbetegedés kialakulásának a kockázatát.
"Magyarországon jelenleg több mint 800 ezer csontritkulásos beteg él, a riasztó tendenciához pedig nagymértékben hozzájárul a D-vitamin-hiány" - hívta fel a figyelmet Dr. Szekeres László, a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT) elnöke. "A csontritkulással kezelt betegek csaknem fele ráadásul később sem ügyel a megfelelő pótlásra, pedig a vitaminbevitel és a rendszeres mozgás fontos szerepet játszik a csontszerkezet állapotának megőrzésében" - tette hozzá a szakértő.
A magzat fejlődéséhez is nélkülözhetetlen a D-vitamin
A súlyos és tartósan fennálló D-vitamin-hiány - kortól és nemtől függetlenül - az élet bármely szakaszában komoly problémát okozhat, az élet első 1000 napjában azonban különösen fontos ügyelni a megfelelő pótlásra. Várandósság idején megduplázódik a kismama vitaminszükséglete, amely a magzat fejlődését is befolyásolja: a D-vitamin nemcsak a kismama immunrendszerének megfelelő működéséhez járul hozzá, hanem a baba csont- és fogfejlődésében, valamint a kalcium felszívódásában is kulcsszerepet játszik.
"Sok anyuka gondolja, hogy a tavasz beköszöntével már nincs szükség a D-vitamin-pótlásra, pedig ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű vitamin jusson a szervezetbe, még a nyári napsütés sem feltétlenül elegendő. Az egészségesnél jóval több időt kellene a tűző napon tölteni, ha kizárólag így szeretnénk feltölteni a szervezet D-vitamin-készletét" - hangsúlyozta Dr. Takács István, a MOOT főtitkára és az Első 1000 Nap Program elnöke.
"A pótlás a várandósság alatt és a szülést követően is elengedhetetlen: a D-vitamin hozzájárul az egészséges sejtfejlődéshez, valamint alapvető szerepet játszik az idegrendszer és az immunrendszer fejlődésében. Segíti a csontok szilárdságához szükséges kalcium beépülését , és csökkenti a gyermekkori cukorbetegség illetve az asztmás megbetegedések kialakulásának kockázatát."
Hogyan pótolható a D-vitamin?
A legfrissebb hazai ajánlás szerint felnőttként napi 1000 NE, 1-3 éves korban pedig napi 600-1000 NE D-vitaminra van szüksége a szervezetnek a téli időszakban. "Számos élelmiszer remek D-vitamin-forrás (például a tojás , a máj, a tengeri halak vagy a gomba), de ezeken felül a kisgyermekek speciális tápanyagigényének megfelelően kialakított, hozzáadott D-vitamint tartalmazó tejalapú gyerekitalok is segíthetnek a megfelelő pótlásban" - hangsúlyozta a szakértő.