A habzó vizelet esetében nem mindig van ok aggodalomra - lehet, hogy egyszerűen csak arról van szó, hogy a vizeletsugár sebessége nagy volt, és megnőtt benne a buborékok száma. A "normál" vizeletsugár körülbelül 15 milliliter per szekundum, ha valami miatt ennél gyorsabban távozik a szervezetből, akkor felhabosodhat.
A veséknek többek között az a feladata, hogy kiszűrjék a vért és egyéb oda nem illő dolgokat - például a fehérjét - a vizeletből, amelynek felhabzását az is okozhatja, hogy felesleges fehérje maradt benne. Ez általában annak jele, hogy veséink nem működnek úgy, ahogyan kellene . Ha valóban erről van szó, akkor egyéb tüneteik is jelentkeznek, mint a szervezet víz-visszatartása, ödéma és súlynövekedés - ilyenkor orvoshoz kell fordulni.
A folyadékhiány miatt is lehet habos a vizelet. Minél dehidratáltabb valaki, annál töményebb lesz a vizelete, a vizeletben pedig mindig több felesleges anyag marad, ha alacsonyabb a víztartalma, amitől habzani kezdhet. Ha a vizelet emellett sötétebb is, akkor valószínűleg egyszerűen csak több folyadékot kell fogyasztanunk.
Magas vérnyomás, cukorbetegség, autoimmun betegség is állhat a háttérben
A cukorbetegség és a magas vérnyomás is érintheti a vesék vérkeringését, ami a működésükre is hatással lehet. Magas vérnyomás esetén a vesékre is fokozott stressz hárul, ami károsíthatja őket, illetve megnövelheti a vizeletben maradó fehérje mennyiségét is. Mindkét betegségnek vannak egyéb tünetei is. A cukorbetegséggel általában fokozott szomjúságérzet és gyakoribb vizeletürítés jár együtt, míg magas vérnyomás esetében gyakran jelentkezik mellkasi fájdalom és légszomj, tehát figyeljünk a kísérő tünetekre is, ha a habzó vizelet okát keressük.
Felesleges fehérje krónikus fertőzések - mint HIV vagy hepatitisz - esetén is maradhat a vizeletben. Bizonyos esetben a fertőzések a vesét is megtámadhatják gyulladást okozva, amely befolyásolja a szervek működését. Általában egy szimpla vizeletvizsgálattal kideríthető, hogy mi áll a háttérben. A vizelet habzásának oka lehet még az is, ha túl sok recept nélkül megvásárolható fájdalomcsillapítót szedünk.
Az autoimmun betegségek is róhatnak pluszterhelést a vesékre: ilyenkor vizelethabzás mellett olyan kísérőtüneteket is tapasztalhatunk, mint a kimerültség, az ízületi fájdalom vagy a folyamatosan visszatérő láz.
Forrás: womenshealthmag.com