Mik a kiszáradás okai?
A cukorbetegség, illetve a prediabétesz, különösen abban az esetben, ha diagnosztizálatlan és kezeletlen, könnyen kiszáradáshoz vezethet. A vérben ugyanis annyira megnő a glükózkoncentráció, hogy a szervezetünk igyekszik megszabadulni ettől, méghozzá a fokozott vizeletkiválasztással. Ha pedig nem pótoljuk a folyadékot, annak súlyos következményei lehetnek a koncentrációs zavaroktól a vesebetegségekig .
A hormonok, elsősorban az ösztrogén és a progeszteron is befolyásolhatják azt, hogy mennyi folyadékra van szükségünk. A hölgyeknek éppen ezért érdemes valamivel több vizet inniuk, különösen a menstruáció előtti és alatti héten. A különösen erős vérzéssel járó ciklus is felboríthatja a szervezet vízháztartását, akárcsak a várandósság. A terhes kismamáknak egyébként is több folyadékra van szükségük, hiszen a szervezetükben keringő vér mennyisége is megnő, és a szoptatós anyukáknak is fontos eleget inni ahhoz, hogy ne száradjanak ki (és elegendő tejük is legyen).
Miért veszélyes a kiszáradás?
Sok gyógyszernek (például vérnyomáscsökkentőknek) lehet vízhajtó mellékhatása, ezért mindenképpen érdemes elolvasni a szedett gyógyszereink tájékoztatóját. Szintén a kiszáradás veszélyével jár együtt, ha a gyógyszerek hányást, hasmenést okoznak mellékhatásként.
Nemcsak gyógyszereknek, hanem gyógynövényeknek és étrend-kiegészítőknek is lehet vízhajtó hatása. A legismertebbek a pitypang, a petrezselyem , a zeller és a vízitorma .
A stressz, különösen a hosszan tartó, nemcsak a hangulatunkat befolyásolja, de az állandó nyomásnak hormonális hatásai is vannak. A stressz miatt egy aldoszteron nevű hormon szintje is növekszik, mely többek között a szervezet folyadékháztartására is hatással van. A hosszan tartó stressz miatt a mellékvese kimerülhet , "elfáradhat", emiatt az addig termelt hormonok (így az aldoszteron) szintje is hirtelen lecsökken, ami felborítja a folyadékháztartást. A következmény pedig a kiszáradás, az erős szomjúságérzet.