A leggyakoribb tévhitek a pajzsmirigyproblémákról

A pajzsmirigyzavarok rengeteg embert érintenek a magyar lakosság körében is. Számos olyan tévhit kering ugyanakkor a köztudatban ezekkel kapcsolatban, amelyek akár a kezelést is hátráltathatják.

A leggyakrabban felmerülő tévhiteket dr. Békési Gábor PhD , a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája oszlatja el.

Tévhit: ha probléma lenne a pajzsmirigyemmel, arról tudnék

A pajzsmirigyzavarok nem feltétlenül járnak figyelemfelhívó tünetekkel, ha pedig mégis, úgy előfordulhat, hogy az érintett beteg azokat más oknak tudja be. A túlsúlyt, stresszt, hangulatingadozásokat, meddőséget, vérzészavarokat, hajhullást számos más dologgal is össze lehet kötni: klimaxra , nőgyógyászati gondokra, nem megfelelő életmódra stb.

A pajzsmirigyzavarokkal kapcsolatban több tévhit is kering a köztudatban
A pajzsmirigyzavarokkal kapcsolatban több tévhit is kering a köztudatban. Fotó: Getty Images

Tévhit: csak fogamzókorúaknál és idősebbeknél léphet fel pajzsmirigyprobléma

Legtöbbször valóban fogamzókorúak kapcsán jönnek szóba a pajzsmirigygondok, főleg családalapítás, meddőség, vetélés miatt. Ám tévedés azt hinni, hogy gyermekeknél nem fordulhat elő! Ugyanúgy náluk is jelentkezhet a zavar, így ha olyan tüneteket tapasztalunk rajtuk, mint a testsúlyváltozások, depresszió, ingerlékenység, aluszékonyság, hajhullás, érdemes laborvizsgálattal ellenőriztetni a TSH-, T4- és T3-szintjüket.

Tévhit: sok jóddal kezelhető a pajzsmirigyzavar

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Gyakran nem értik, miért nem veszek a süteményből" - hogyan lehet együtt élni a Hashimoto-betegséggel? Egy érintettel beszélgettünk tapasztalatairól. Részletek itt.

A jód nélkülözhetetlen a pajzsmirigy megfelelő hormonképzéséhez. Sokan emiatt viszont úgy gondolják, hogy felesleges gyógyszert szedni, hiszen jóddal is kezelhető a zavar. Előfordulhat azonban, hogy csak még nagyobb kárt csinálunk a jódpótlással, hiszen vannak olyan pajzsmirigyzavarok (köztük a gyakori Hashimoto-betegség), amikor a plusz jód csak ront az állapoton. Éppen ezért előbb mindenképpen fontos konzultálni kezelőorvosunkkal.

Tévhit: a gluténmentes diéta mindent megold

Az autoimmun betegségek gyakran járnak együtt, így nem ritka, amikor autoimmun pajzsmirigyzavar (Hashimoto-betegség, Graves-Basedow kór) mellett gluténérzékenység is fennáll. Ezért sokan azt hiszik, hogy a gluténmentes diéta megoldást nyújthat a pajzsmirigyproblémákra, pedig azzal "csak" a cöliákiát kezelik. A pajzsmirigybetegségek tehát gluténmentes diétával nem orvosolhatók.

Tévhit: a nyakon megjelenő csomó mindig pajzsmirigy-betegséget jelez

Amennyiben a nyak elülső részén csomót, dudort tapasztalunk, az gyakran utal golyvára , azaz pajzsmirigy-megnagyobbodásra, esetleg pajzsmirigyrákra. Viszont nemcsak a pajzsmirigy okozhat ilyen elváltozást, hanem ciszta, illetve megnagyobbodott nyirokcsomó is. Éppen ezért, ha ilyesmit tapasztalunk, a legjobb, ha szakemberhez fordulunk vele, aki különböző vizsgálatokkal megnézi, vajon mi is okozza a duzzanatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.