Az első és legfontosabb természetesen a diagnózis felállítása: vagyis a szakorvosi és vérvizsgálatok után meg kell állapítani, hogy mi miatt alakult ki a pajzsmirigy alulműködése . Születési rendellenesség, autoimmun betegség, esetleg gyermekvállalás áll a háttérben, vagy ennél jóval egyszerűbb a válasz, és a jódhiány a felelős a pajzsmirigyproblémákért . A szakorvos általában a TSH, T3 és T4 szintek, a vérben található antitestek, a koleszterinszint és a prolaktinszint mellett a vérszegénység-vizsgálatot is elrendelheti, és gyakran a testhőmérséklet változásai is árulkodóak lehetnek.
Jódtabletta vagy hormonpótlás?
A jódhiány miatt kialakuló pajzsmirigy-alulműködés viszonylag könnyen kezelhető: jódtartalmú étrend-kiegészítőt kell szednie a betegnek. A jódozott só maximum a megelőzésben játszhat szerepet, ugyanis jódtartalma viszonylag alacsony.
Egyéb esetekben a kezelés élethosszig tartó hormonpótlással történik. A tiroxin tabletta formájában szedhető, naponta általában egyszer kell bevenni. Napi adagját személyre szabottan kell beállítani (átlagosan 100-150 mg naponta), ehhez többszöri - általában hathetenkénti - vérvétel, ellenőrzés lehet szükséges. A kezdeti adag 60 éves kor alatt, szívbetegség nélkül 50 mg lehet.
Idősebbeknél, szívbetegeknél a kezdőadag 25 mg. A hormonpótlás ugyanis hozzájárulhat az addig nem diagnosztizált szívbetegségek fellángolásához, ez pedig mellkasi fájdalmakat, szélsőséges esetben szívrohamot is okozhat. A gyermekeknél általában nagyobb mennyiségre lehet szükség.
A terápia fontos részletei
A kezelés eredményességének ellenőrzése a TSH-szint követésével történik. Ha ez a normál tartományba kerül, az azt jelzi, hogy a hormonpótlás megfelelő. A kezdeti adag módosítása 12,5 - 25 mg-onként történik. A gyógyszer bevétele éhgyomorra, étkezés előtt legalább fél órával ajánlott, mert a táplálék a hormon felszívódását befolyásolhatja.
A napi adagot célszerű reggel egyszerre vagy két részre osztva, reggel és délben bevenni. Az esti gyógyszerbevétel ugyanis egyesekben zavarhatja az éjszakai alvást. Szintén nem javasolt, hogy más gyógyszerekkel együtt vegyük be a pajzsmirigyhormont .
Ha a TSH emelkedett, de a T3 és a T4 normál tartományban van, a kezelést akkor célszerű elkezdeni, ha a TSH magasabb, mint 10 mU/l, vagy ha klinikai tünetek vannak jelen. Bár a hormonpótlás viszonylag hamar hat, nem szabad elfelejteni, hogy a gyógyszert folyamatosan kell szedni! Az orvos és a beteg együttműködése, a megfelelő beteg-hozzáállás és adherencia szükséges a betegség szinten tartásához!