A pajzsmirigy göbös megbetegedése: ezeket fontos tudni

A pajzsmirigyzavarok egy csoportját a szerv göbös megbetegedései adják, amelyek jelen lehetnek önmagukban, de a mirigy hormontermelési zavarával is járhatnak. Milyen göbök léteznek, és vajon mikor van szükség aspirációs citológiára? Mutatjuk.

A pajzsmirigygöbök szilárd vagy folyadékkal teli csomók, amelyek jelen lehetnek egyedül, csoportosan vagy akár strúmával (pajzsmirigy-megnagyobbodással) együtt is. Méretüket tekintve igen változatos képet mutatnak: a kisebbeket legtöbbször hormontermelési zavar miatt végzett ultrahangos vizsgálat során fedezik fel, míg a nagyobbak méretükből és/vagy elhelyezkedésükből adódóan kellemetlen tüneteket (például nyaki szorító érzést, nyelési nehézséget, rekedt hangot) is okozhatnak. Bizonyos méret felett a csomók akár szabad kézzel ki is tapinthatók, láthatók - ismertette dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.

A pajzsmirigygöbök a szerv alul- és - túlműködésével is járhatnak, így göbök esetén mindenképpen ellenőrizni kell a szerv hormontermelését. Ez természetesen fordítva is igaz, vagyis elégtelen hormontermelés során ultrahanggal meg kell vizsgálni a pajzsmirigyet, göbök után kutatva.

pajzsmirigy, pajzsmirigy-betegség, pajzsmirigygöbök,
Bizonyos méret felett a csomók akár szabad kézzel is kitapinthatók. Fotó: Getty Images

Hideg és meleg göbök

A pajzsmirigygöböknek két típusuk van: léteznek hideg és meleg göbök. A kettő elkülönítése igen fontos, ugyanis a hideg göbök bizonyos esetekben rosszindulatú elváltozásra utalnak. Hogy kiderüljön, milyen göbbel is állunk szemben, izotópos vizsgálatra van szükség. A meleg göbök felveszik az izotópot, így piros színű képet adnak, míg a hideg göbök nem veszik fel, így azok világosak.

Az 1 centiméternél kisebb göböket általában elég nyomon követni, ám ha ennél nagyobbak, akkor aspirációs citológia indokolt, hogy meg lehessen tudni, jó- vagy rosszindulatú elváltozással van-e dolgunk, hiszen ennek ismerete rendkívül fontos a megfelelő terápia meghatározásához - hangsúlyozta a pajzsmirigy-specialista.

Fogyás, hízás vagy hajhullás esetén szinte azonnal hormonális problémákra gondolunk. Vannak azonban olyan panaszok is, amelyeknél nem is sejtjük, hogy akár pajzsmirigyzavar is állhat a háttérben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezt kell tudni az aspirációs citológiáról

Az ultrahangvezérelt aspirációs citológia során egy vékony tű segítségével az orvos mintát vesz az adott területről, amelyet további vizsgálatokra küld. Maga a vizsgálat gyors, és csak minimális fájdalommal jár, ám a pontos diagnózis felállításához és a kezelés meghatározásához feltétlenül szükséges.

Amennyiben jóindulatú az elváltozás, a terápiát befolyásolja a göb mérete, illetve az is, hogy okoz-e panaszokat, társul-e hormontermelési zavarral. Ahogy már fentebb említettük, az 1 centiméternél kisebb göbök esetén elég lehet csupán a rendszeres ellenőrzés, de szükség lehet jódpótlásra vagy hormonterápiára is. Ám ha a göb nagyobb méretű, panaszokat okoz, esetleg rosszindulatú, úgy műtéti beavatkozás indokolt. Az aspirációs citológia eredménye fényében előfordulhat, hogy elég csupán a göböt eltávolítani, ám az is lehet, hogy a pajzsmirigy egy részét, esetleg az egészét ki kell műteni - ilyenkor a beteg élethosszig tartó pajzsmirigyhormon-pótlásra szorul.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.