A pajzsmirigy szerepe
A nyak elülső részén elhelyezkedő szervünk igen fontos szerepet lát el a szervezet működésében, hiszen szabályozza az anyagcsere-folyamatokat, befolyásolja az energiaszintet, a testhőmérsékletet, a testsúlyt. Leggyakrabban pajzsmirigy-alulműködéssel találkozni, ám a szerv túlműködése, gyulladása, göbösödése és megnagyobbodása is sokszor okoz problémákat. A pajzsmirigyzavarok általában testsúly-változásokban, hangulatingadozásokban, menstruációs zavarokban és teherbeesési nehézségekben mutatkoznak meg.
Csökkentsük a stresszt
A stressz a mindennapi életünk része, ám ha túl sok van belőle, és ha nem tudjuk megfelelően kezelni, bizony egész szervezetünk működésére komoly hatást gyakorol. A megemelkedett kortizolszint ugyanis a mellékvese működésén kívül a pajzsmirigy-funkciókat is rontja, sőt az inzulin mennyiségét is megemeli.
A sok stressz hatására ráadásul sokan többet és egészségtelenebbül esznek, és ez igen rossz hatással van a pajzsmirigy hormontermelésére. Hogy minimalizáljuk a stresszt, próbáljunk meg stresszkezelési technikákat elsajátítani - mondja a szakértő.
Mozogjunk többet
A mozgás igen jótékony hatást gyakorol az egész testre, így javítja a pajzsmirigy működését is, ezért lehetőleg hetente ötször iktassunk be 30 perces, közepes intenzitású edzést, továbbá ne hanyagoljuk el a súlyzók használatát sem! Mindezeken kívül lift helyett lépcsőzzünk, illetve szálljunk le pár megállóval előbb a buszról, hiszen ezek is hozzájárulnak az egészséghez és a jó közérzethez. Járjunk többet a természetbe, élvezzük a friss levegőt, gyógyító hatását - javasolja a szakember. Fontos továbbá, hogy fokozatosan szoktassuk magunkat a sportos életmódhoz, nehogy lesérüljünk!
Forduljunk orvoshoz
Amennyiben pajzsmirigyzavarra utaló tüneteket tapasztal, ne várjon azzal, hogy felkeresi az orvost, aki vérvétel segítségével megállapítja, fennáll-e valamilyen pajzsmirigy probléma. Amennyiben igen, úgy gyógyszeres kezelésre szorulunk, ami helyreállítja a hormontermelést. Fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük értékeinket, ugyanis olykor dózismódosításra lehet szükség! (Érdemes tudni, hogy helyes életmódra átállással elkerülhető a gyógyszerek esetleges mellékhatása). Továbbá mindig tájékoztassa orvosát, amennyiben valamilyen egyéb gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt szed, mivel ezek befolyásolják a pajzsmirigygyógyszer hatékonyságát!
Fontos a kezelés
Pajzsmirigy-alulműködés esetén nincs elegendő mennyiségben jelen a T3/T4 hormon, ezért ezeket mesterségesen szükséges bejuttatni. Leggyakrabban szintetikus T4-et írnak fel az orvosok, amelyet napi egyszer szájon át kell beszedni reggelente vízzel, éhgyomorra, legalább 30 perccel étkezés előtt, és a kávé fogyasztás előtt legalább egy órával.
Segítő táplálékkiegészítők
A gyógyszer mellett remek szolgálatot tehetnek különböző táplálékkiegészítők, vitaminok, ám mielőtt megkezdenénk szedésüket, mindenképp konzultáljunk orvossal! Ilyenek a D-A-B12-vitaminok, a szelén, a cink, valamint az omega-3 zsírsavak - természetesen megfelelő dózisban!
Végül, aki gyógyteakedvelő, mind alul-, mind túlműködés esetén fordulhat a galajteához , amely fogyasztását beszéljük meg kezelőorvosunkkal!
Forrás: Budai Endokrinközpont