Iktassuk ki a gyulladáskeltő ételeket!
A glutén , a cukor, a szója, a gabonafélék, a tojás és a tejtermékek is irritálóan hathatnak egyesek szervezetére, aminek hatására megeshet, hogy az immunrendszer - tévesen - kártékonynak ítéli a pajzsmirigy által termelt hormonokat. Ha valaki arra gyanakszik (vagy már tudja is), hogy valamilyen gond van a pajzsmirigyével, akkor érdemes ételallergia-, illetve érzékenységtesztet is csináltatnia.
Táplálkozzunk egészségesen!
A megfelelő étrend nagyon fontos a pajzsmirigybetegek számára. A Hashimoto-betegségben szenvedők például gyakran érzik magukat jobban, ha több vastartalmú táplálékot (például májat és marhahúst) fogyasztanak, illetve több omega-3 zsírsavat visznek be a szervezetükbe (például avokádóval, zsírosabb halakkal). A probiotikus, illetve laktorfermentált ételek fogyasztása, amelyek segítenek az emésztőrendszerben élő hasznos baktériumok szaporodásában, szintén jó ötlet lehet.
Szedjünk táplálékkiegészítőket, ha szükséges!
Ezekről mindig érdemes először az orvosunkkal egyeztetni, de bizonyos esetekben a megfelelő táplálékkiegészítők szedése nagyon pozitív változást hozhat állapotunkban. Jól jöhet például a szelén, amelyből 200-400 mikrogrammnyi mennyiségre van szükség naponta. Jó tudni, hogy a 800 mikrogramm fölötti mennyiség viszont már mérgező lehet. Bizonyos pajzsmirigygondoknál továbbá jól jöhet még a jód, illetve a D-vitamin szedése is, de szintén csak szakember által beállított és ellenőrzött mennyiségben.
Kerüljük a fluoridot
A fluorid károsíthatja a pajzsmirigy sejtjeit, és pajzsmirigy-túlműködés kialakulásához vezethet. Érdemes lehet speciális szűrőt szerelni a csapokra, hogy kiszűrje az ivóvízből a fluoridot, illetve kerülni a fekete teákat, továbbá a tapadásmentes edények használatát.
Forrás: rodalewellness.com