A prosztata a húgyvezetéket körbeölelő, a húgyhólyag alatt elhelyezkedő szerv. Kamaszkorban kezd növekedni gesztenye nagyságúvá, mérete ezt követően nagyjából 45 éves korig változatlan. Férfiak körében a húgy-ivarrendszeri problémák egyik elsődleges forrása a prosztata valamilyen megbetegedése. Leggyakrabban gyulladás vagy jóindulatú megnagyobbodás okoz problémát, ám súlyosabb esetben daganat is kialakulhat. Kevésbé ismert továbbá, hogy a vese és az epe mellett a prosztatában is kialakulhat kövesedés - hogyan ismerhetjük fel a prosztatakő tüneteit, és milyen kezelési módok léteznek?
A prosztatakő kialakulása
A prosztatakő olyankor keletkezik, amikor a prosztatában lévő, pangó mirigyváladékban kalciumalapú keményítőtestek csapódnak ki. Ez a folyamat már fiatalon, a húszas években elkezdődhet, a prosztatakövek kialakulása azonban éveket vehet igénybe. A kövesedés gyakran együtt jár a prosztata gyulladásos megbetegedésével is, bizonyos esetben az egyik következik a másikból, máskor pedig éppen fordítva.
A kövesedés a prosztata más megbetegedéseihez hasonló tünetekkel jelentkezik: gyakori vizelési inger tapasztalható, a vizeletsugár mértéke azonban gyengülhet a megszokottól. Vizelést követően utócsepegés is megfigyelhető. Emellett csípő, égető érzést is tapasztalhat a beteg a pénisz környékén, amely kisugározhat a végbél területére is.
Önmagában a prosztatakő kezelést nem igényel, elsősorban a vele járó gyulladás okozta panaszokat szükséges enyhíteni. Mivel a prosztata számos megbetegedése ugyanazokkal a tünetekkel jelentkezhet, fontos, hogy szakemberhez forduljunk, aki a jelek alapján felállíthatja a pontos diagnózist. A prosztatarák az urológiai vizsgálat során már tapintással is egyértelműen azonosítható, ezért igen fontos, hogy a 45. életévüket betöltött férfiak rendszeresen, legalább háromévenként megjelenjenek prosztataszűrésen.