A fájó torok és nyelési nehézségek mögött többféle betegség húzódhat meg, ilyen lehet a torok- vagy garatgyulladás (pharyngitis) és a mandulagyulladás (tonsillitis) is, de előfordulhatnak a torkot vagy a mandulákat érintő égési és marási sérülések, amelyek szintén komoly fájdalommal járnak. A forró folyadék okozta gyulladt sebek mellett a torok- és a garatfelmaródás tünetei vegyi anyagok hatására alakulnak ki, emellett idegentestek is okozhatnak torokfájdalmat (legyen az akár egy halszálka).
A torokgyulladást (pharyngitis) az esetek nagy részében vírusos fertőzés okozza, amelyhez gyakran társul másodlagos bakteriális felülfertőzés. A mandulagyulladás a torokmandulák gyulladásos állapota, amely gyakran jelentkezik a torokgyulladás kísérőjeként, kórokozója is rendszerint vírus. Lehetséges szövődménye a tüszős mandulagyulladás, de a fertőzés átterjedhet más testrészekre, különösen a szívre és a vesékre, valamint felléphet következtében tályogképződés is.
A diagnózis alapját a torok vizsgálata adja, a garat és a mandulák szemügyre vételezését követően a környéki nyirokcsomókat is ellenőrizni kell. Torokgyulladás esetén a vérbő nyálkahártya megvastagodása tapasztalható, felszínén sárgás, tapadós váladék, illetve vörös szemcsés kiemelkedések jelennek meg.
Javasolt a rendszeres lázmérés , mert a testhőmérséklet erőteljes megemelkedése már önmagában is kórokozóval történt fertőzést valószínűsít. A magas lázzal járó mandulagyulladás azonnali kezelést, lázcsillapítást igényel. A torokduzzanat nehezített légzést, akár légszomjat is okozhat.
Vírusfertőzés esetén az általános tünetek közül a kiütés, a nyirokcsomó-duzzanat, a máj- és a lépduzzanat segíthet a diagnózis megállapításában.
A mandulagyulladás kezdetén a garatmandulák és a garat hátsó fala a vérbőség miatt vörös, duzzadt, majd a mandulákon gombostűnyi, fehéres-sárgás pontok (tüszők) is megjelenhetnek. Ha a mandulák felszínét egybefüggő lepedék borítja, már a kezdeti láz magas, a torokfájdalom mellett nyelési nehézség tapasztalható, tüszős mandulagyulladásról van szó. A vérkép ilyenkor a bakteriális fertőzésre jellemző fehérvérsejtszám-növekedést jelez.
Mivel a rekedtség, a köhögés és a nátha nem jellemző a Streptococcus fertőzés tüneteire, a torokváladék bakteriológiai vizsgálata javasolt, vagy gyorsteszttel vagy tenyésztéssel.
A torokgyulladást azért fontos megfelelően diagnosztizálni, mert komoly betegségek kísérőtünete lehet - ilyen a rubeola, a skarlát és a kanyaró is, amelyek azonban a sikeres védőoltások eredményeként egyre ritkábban fordulnak elő.
A torokmandula melletti tályog szintén szövődmény, súlyos torokfájás, nyelési fájdalom, a szájnyitás nehezítettsége és jellemző "dünnyögő" hang kíséri.
A mononukleózis szintén nagy garatfájdalommal jár, mindazonáltal a fertőző vírus okozta lázas betegség rendszerint a nyirokcsomók és a lép megnagyobbodásával jár, a vérben pedig felszaporodnak a mononukleáris sejtek.