A tudósok 2500 túlsúlyos ember génállományát és anyagcseretermékeit vizsgálva igyekeztek feltárni az anyagcsere és a túlsúly kapcsolatát. A résztvevőket több mint 10 éven át követték nyomon, végül pedig azt a következtetést vonták le az eredményekből, hogy a súlyváltozás több száz metabolit szintjére gyakorol hatást. Egyszerűbben mondva tehát: súlyunk befolyásolja az anyagcserénket.
Túlsúllyal is lehet jó, normál súllyal is lehet lassú
A kutatásból az is kiderült, hogy normál testsúly mellett is lehet valakinek túlsúlyos emberekre jellemzően rossz az anyagcseréje, illetve túlsúly mellett is működhet normálisan az anyagcsere. Egyelőre vizsgálják a kutatók, ez hogyan lehetséges. Egy dolog mindenesetre biztos: korántsem mindegy, hová rakódnak le a pluszkilók.
A tanulmány kimutatta ugyanis, hogy akiknek a legrosszabb volt az anyagcseréjük a vizsgált populációban, elsősorban hastájékon és a májukban halmoztak fel zsírt. Mindez pedig egyértelmű összefüggést mutatott olyan krónikus betegségek megjelenésével, mint a cukorbetegség , a magas vérnyomás és egyéb szív- és érrendszeri kórképek. Ezzel szemben azok körében, akiknek a csípőjükre vagy a fenekükre rakódott le a súlyfelesleg nagyobb része, összességében kevesebb ilyen megbetegedés fordult elő.
Az állandó éhségérzetért felelős génmutáció
A tudósok arra is rájöttek, hogy néhány túlsúlyos embernél egy génmutáció (MC4R) felelős az állandó éhségérzetért. Ennek következtében ők mindig éhesnek érezték magukat, és sokkal többet ettek, mint amennyire szüksége lett volna a szervezetüknek. A túlevés pedig érthetően komoly hatással volt a súlyukra és az anyagcseréjükre.
A kutatók remélik, hogy tanulmányukkal hozzájárulnak majd ahhoz, hogy ezt a típusú, génmutációból adódó túlsúlyt is gyógyszerekkel lehessen kezelni, illetve hogy még inkább személyre szóló segítséget kaphassanak a súlyfelesleggel küzdő emberek - remélhetőleg az eddigi kezeléseknél is több sikerrel.
Forrás: theconversation.com