A probléma megértéséhez fontos tisztázni, egyáltalán mi is az az epe , és hogy mi a feladata a szervezetünkben.
Az epeváladék a zsírok és olajok, továbbá különböző vízben rosszul oldódó anyagok lebontását hivatott elősegíteni a tápcsatornában. Az epe nagyobb részét májsejtek állítják elő, míg a maradékot az epecsatorna sejtjei. A kiválasztott váladék besűrűsödve az epehólyagban tárolódik egészen addig, amíg az szükség esetén tovább nem juttatja a hasnyálmiriggyel közös vezetéken keresztül a vékonybélbe.
Az epegörcs kialakulása
Ami az epeváladék tartalmát illeti, körülbelül négyötöd része víz, a többi pedig apró zsírcseppek és szilárd szemcsék egyvelege. Ha ez az összetétel valamilyen oknál fogva eltér az optimálistól, kőképződés indulhat be. Egyszerűbben mondva így jön létre a közismert epekő, amely a magyar lakosság mintegy 15 százalékánál jelentkezik valamilyen életkorban, többnyire 60 év felett. A probléma nagyobb arányban érinti a nőket, aminek oka a hormonrendszer eltéréseiben rejtőzik.
Visszatérve az étkezéshez: ha nagyobb mennyiségben fogyasztunk zsírokat és olyan anyagokat, amelyek lebontásához szükséges az epeváladék, úgy az epehólyag is fokozott kibocsátásra kényszerül a váladékot illetően. Csakhogy ezáltal nagyobb az esélye annak, hogy a már létrejött epekövek elmozdulnak a helyükről. Mivel viszont az epehólyag kivezetőcsöve nagyjából csak ceruzányi vastagságú, egy-egy kő pedig akár egy galambtojás méretét is elérheti, így az említett folyamat könnyen elzáródáshoz vezethet.
Pokoli fájdalom és egyéb tünetek
Ennek a dugulásnak az eredménye, hogy a beszorult kő folyamatosan ingerli az epevezeték izomzatát, amely összehúzódásokkal igyekszik feloldani a balszerencsés helyzetet, közben görcsös fájdalmakat idézve elő. Eközben a vékonybélbe szánt epeváladék feltorlódik az epehólyagban, ahol könnyen gyulladást okozhat.
Ez történik tehát a mélyben, míg az érintett beteg akár kínzó szenvedéseket élhet át. A görcsös, tompa vagy éles fájdalom a jobb bordaív alatt jelentkezik, de a váll irányába tovább is sugározhat. A gyulladás nyomán a fájdalmakhoz láz és sárgaság is társul olykor, de hányinger és a bélgázok felszaporodása szintén előfordul egyes esetekben. Az epeutak elzáródása okán a vizelet sötétté, a széklet pedig szürkés színűvé válhat.
És hogy mi a pozitív hozadéka mindennek? Az, hogy így legalább fény derül az epekő meglétére, ugyanis az érintettek 80 százalékánál egyáltalán nem jelentkeznek panaszok, így a diagnózis is sokszor csak a véletlen műve. Fontos azonban, hogy az epegörcsöt komolyan kell venni, mert rendkívül veszélyes következményei lehetnek! Éppen ezért gyanú esetén akkor is orvoshoz kell fordulni, ha a fájdalom esetleg enyhül.