Nagyon ritka betegségről van szó, az orvosok évente tíznél is kevesebb esetszámot jelentenek az Országos Epidemiológiai Központnak. Az előfordulás elenyésző, azonban legtöbbször halálos kimenetelű fertőzésekről szólnak a hírek.
A botulizmus okai
A betegséget a Clostridium botulinum termelte mérgező anyagcseretermék, a botulotoxin okozza. Ez a baktérium anaerob körülmények között szaporodik, így főleg olyan élelmiszerekben jelenhet meg, amelyekben oxigénhiányos viszonyok uralkodnak. Ilyenek lehetnek a konzervek, de gyakran hibáztatják a kolbászt, a házi májast és a mézet is. Nemcsak hústermékekben fordulhat elő, hanem hőkezelés nélkül készült zöldségkészítményeknél is (pesto, ajvár stb.).
A mérgezést nem is a baktérium okozza, hanem a toxinja, ami az ételekből szívódik fel a szervezetbe, a bélrendszeren keresztül. Ez az anyag gátolja az acetil-kolin felszabadulását az idegekből, és ezáltal bénítja az izmokat.Ha egy sebbe Clostridium baktérium kerül , sebbotulizmus is kialakulhat. Ilyenkor a sebben képződő méreg juthat be a vérkeringésbe.
A botulizmus tünetei
A Súlyosabb esetben nyelészavar és elkent beszéd jelentkezhet, még súlyosabb esetben pedig légzésgyengeség, légzésbénulás is kialakulhat.
Az ételmérgezéseket nem nehéz elkerülni, csupán néhány alapszabályt kell betartunk: ha megbízható helyen szerezzük be az alapanyagokat, ha tiszta konyhában dolgozunk és kezet mosunk, ha a kész, megfőzött ételeket nem tároljuk az alapanyagokkal, ha alaposan átsütünk és megfőzünk mindent és hűtve tároljuk az ételeket, nem lehet baj.