A bronchitis, különösen annak akut formája, meglehetősen gyakori betegség. Téves az a feltételezés, hogy csak a hideg idő beköszöntével alakulhat ki, ugyanis hörghurutunk tavasszal és nyáron is lehet. Az akut bronchitis általában fertőzés következtében, esetleg irritáló anyagok belélegzésekor alakul ki. A vírusfertőzést sokszor bakteriális felülfertőződés kíséri. A szennyezett levegőjű környezet, esetleges megfázás, fáradtság vagy rossz tápláltsági állapot elősegíti a betegség kialakulását - ezért lehet, hogy a legtöbb bronchitist a téli hónapokban diagnosztizálják.
A krónikus bronchitis legfőbb oka a dohányzás , de a passzív dohányosokban, így a dohányosok családtagjaiban is gyakori. A dohányfüstben lévő anyagok károsítják a légutak nyálkahártyáját, emellett fokozzák a különböző fertőzések kialakulásának esélyét is.
Az akut bronchitis kezelése meglehetősen egyszerű, és a legtöbbször gyógyszert sem igényel. A nyugalom és a sok pihenés, a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, a dohányzás kerülése, a vitamindús táplálkozás, a vény nélkül kapható köhögéscsillapítók alkalmazása általában elegendő, hogy a szervezet legyőzze a betegséget. Természetesen bizonyos esetekben szükség lehet például lázcsillapítóra , és ha a vírusfertőzés mellett bakteriális felülfertőződés is történt, akkor antibiotikumra. A váladék felszakadását és kiürülését is támogathatjuk gyógyszerrel.
Krónikus bronchitis esetén a legfontosabb tennivaló a dohányzás abbahagyása, a súlyfeleslegtől való megszabadulás. Ezek, illetve az oxigénterápia lehetnek igazán jótékony hatással a bronchitisre, a többi, tüneti kezelés csak enyhülést hozhat. Krónikus bronchitisben szenvedők lehetőség szerint kerüljék a poros, szennyezett levegőjű, füstös helyeket, és ha lehetőségük van rá, szerezzenek be egy párásítót, mely megakadályozza, hogy a szoba levegője túlságosan kiszáradjon.