Az ödémásodás, vízvisszatartás jellegzetes és gyakori probléma, melynek során a sejtek között felgyülemlik a folyadék (mely egyébként távozna a szervezetünkből, például a vizelettel), és ez nagyon sok kellemetlenséget okozhat. Az ödémásodás jellegzetes tünetekkel jár együtt, főként a végtagok, az ujjak és a lábujjak megdagadnak, sokszor annyira, hogy a gyűrűket sem tudjuk levenni vagy a cipőhúzás is nehezünkre esik.
A vízvisszatartás tünete lehet még az általános rosszullét és nehézségérzet, emellett a testsúlyunk is jelentősen megnövekedhet, akár egyik hétről a másikra.
Jellemző kiváltó okok
A vízvisszatartást számos dolog okozhatja, többek között hormonális változások (ezért olyan gyakori ez a panasz a mentstruáció előtt álló nőknél vagy éppen a várandós kismamáknál), vese-, szív- vagy pajzsmirigybetegség, bizonyos gyógyszerek is. Az ételek közül elsősorban azok miatt alakulhatnak ki a panaszok, amelyeknek magas a sótartalma.
Mit tehetünk ellene?
Az ödémásodás kezelésénél az első és egyben legfontosabb lépés azt meghatározni, hogy mi okozhatja a panaszokat. Egy alapos kivizsgálás során kiderülhet, hogy van-e probléma például a vesénkkel vagy a pajzsmirigyünkkel, és ezeket megfelelő gyógyszerekkel általában jól is lehet kezelni.
Az étrendünk megváltoztatásával is csökkenthetjük a panaszok mértékét. Igyunk például elegendő vizet! Ellentmondásosnak tűnhet, de az ödémásodás a szervezetünk egyik jele arra, hogy kezdünk kiszáradni. Csökkentsük az elfogyasztott só mennyiségét, főzéskor például használjunk több friss és szárított zöld fűszernövényt, és együnk kevesebb készételt, konzervet. Alaposan olvassuk el az ételek összetevőit, nagyon gyakran ugyanis az édes ételekben is nagy mennyiségű só található.
A rendszeres sportolásnak számtalan előnye van, többek között segít a felesleges folyadék eltávolításában, emellett fokozza a vér- és a nyirokkeringést is. A mozgás különösen fontos azokban az esetekben, ha hosszú ideig (viszonylag mozdulatlanu)l kell ülnünk vagy állnunk, például utazáskor vagy a munkánk miatt. Gyakran polcoljuk fel a lábainkat, ezzel is segítve a felesleges folyadék eltávolítását.
Természetes vízhajtókat is kipróbálhatunk, nagyon jó hatású lehet például a gyermekláncfűből készült tea, mely segít megszabadulni a felgyülemlett felesleges folyadékmennyiségtől. Amennyiben sem a gyógynövények, sem az életmód, illetve az étrend megváltoztatása nem hoz javulást az állapotunkban, kérjünk tanácsot az orvosunktól az esetleges gyógyszeres kezeléssel kapcsolatban.