Az egészséges bélflóra immunrendszerünk mintegy 70 százalékáért felelős. Éppen ezért fontos tudni, hogy melyek az emésztőrendszerünkre ártalmas dolgok.
Cukorban gazdag, rostban szegény ételek
Az emberek nagy része több cukrot fogyaszt az egészséges mennyiségnél, és ugyanez a helyzet a fehér liszttel és a feldolgozott élelmiszerekkel is. A nem megfelelő étrend nemcsak tápanyagokban szegény, de hozzájárul ahhoz is, hogy a belekben kártékony baktériumok szaporodjanak el. Ez gyulladásokhoz vezethet, ami miatt ételallergia, vitaminhiány és autoimmun betegségek alakulhatnak ki. A megoldás a cukorbevitel csökkentésével kezdődik.
Gyógyszerek
Szomorú, de sajnos igaz, hogy sok gyógyszerben találhatóak olyan anyagok, amelyek bár egy adott betegséget meggyógyítanak, általános egészségünkre egyáltalán nincsenek jó hatással. Fájdalomcsillapítók, szteroidok , savlekötők, antibiotikumok mind hatással vannak az emésztőrendszerre. Éppen ezért azoknak, akik rendszeresen szednek valamilyen gyógyszert, kiemelten fontos a probiotikus ételek és készítmények rendszeres fogyasztása is.
Allergén ételek
A glutén, a tejtermékek, a szója, a tojás, a mogyoró, a kukorica és az édesítőszerek mind kiválthatnak intoleranciát vagy allergiát. Sokan nincsenek is tisztában azzal, hogy valamire érzékenyek, csak érzékelik, hogy emésztésük rossz, puffadnak, gyakran van hasmenésük vagy székrekedésük, és képtelenek lefogyni vagy meghízni. Ilyen tüneteket nagyon gyakran diagnosztizálatlan ételallergia vált ki. Ha szeretnénk tudni, hogy nekünk is van-e ilyen, 21 napra hagyjuk el az étrendünkből teljesen az adott ételcsoportot. Ha a tüneteink javulnak, akkor speciális étrendre lesz szükségünk az egészségünk érdekében.
Krónikus stressz
A hosszú időn át tartó komolyan stressz hatással van az emésztőrendszer működésére, és megzavarja az emésztőnedvek termelődését is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy találjunk valamilyen módot, amellyel rendszeresen le tudjuk vezetni a feszültséget. A sport és a meditáció is jó ötlet lehet.
Forrás: rodalewellness.com