A vérnyomás témaköre kapcsán a legtöbb esetben a túlzottan magas érték kockázatai kerülnek elő, kevesebb szó esik arról, milyen gondot okozhat az, ha a mért érték alatta van az ideálisnak. Az alacsony vérnyomás, vagyis a hipotenzió azt jelenti, hogy a vér nyomása annyira alacsony, hogy a vér nem tud megfelelően áramolni a belső szervekhez. Ez pedig szintén veszélyekkel járhat - hogy milyenekkel, azt a Mayo Clinic cikke foglalta össze.
Mit okozhat az alacsony vérnyomás?
A legtöbb háztartásban már megtalálható a vérnyomás mérésére szolgáló készülék, amellyel rendszeresen ellenőrizhetjük az értékeinket. Alacsony vérnyomásról - hipotónia vagy hipotenzió - akkor beszélünk, ha a vérnyomásérték átlagosan 100/60 Hgmm alatti. Hogy ez milyen tüneteket vált ki, az egyénenként eltérő lehet: lehet, hogy valaki gond nélkül elédegél egy olyan alacsony értékkel, ami egy másik embernél már súlyos panaszokat eredményezne.
Ha valakinek alacsony a vérnyomása, akkor a véráramlás sem megfelelő, és az oxigénben, illetve tápanyagokban gazdag vér nem tud eljutni a belső szervekhez. Így azok nem képesek normálisan működni, és az is előfordulhat, hogy ideiglenesen vagy véglegesen károsodnak.
Alacsony vérnyomás esetén elsősorban az agyi keringés zavarait észleljük szédülés és zavartság formájában. Az alábbi panaszok jelentkezhetnek:
- kábaság és szédülés,
- émelygés,
- ájulás,
- kiszáradás (dehidratáltság) és szokatlan szomjúságérzet,
- koncentrációs zavar,
- homályos látás,
- hideg, nyirkos, sápadt bőr,
- gyors, felületes levegővétel,
- kimerültség,
A rosszullétet a szimpatikus idegrendszer kompenzációja követi, mely szapora szívveréssel, hideg, sápadt végtagokkal, émelygéssel, izzadással jár. Amennyiben az alacsony vérnyomás rendszeresen visszatérő problémát okoz, mindenképpen javasolt egyeztetnünk a háziorvosunkkal, aki segíthet a hátterében álló okok feltérképezésében, illetve a helyes terápia megkezdésében.