Dr. Richard Gallo bőrgyógyász, a kaliforniai egyetem professzora csapatával bizonyította, hogy a zsírsejtek olyan mikrobaellenes peptideket termelnek, melyek hozzájárulnak a kórokozók elleni küzdelemhez.
"Ezek a peptidek az immunrendszerünk első védelmi vonalát jelentik. Korábban úgy gondolták, hogy ha a bőr megsérül, akkor a szervezetünk mozgósítja a fehérvérsejteket, a keringésünkre bízva a szepszis elleni küzdelmet. Azonban ez időbe telik. Most azonban kiderült, hogy a zsírsejteknek legalább olyan fontos szerepük van, mint a fehérvérsejteknek, ezek ugyanis azonnal, már a fertőzés helyén felveszik a küzdelmet a kórokozókkal" - magyarázta dr. Gallo.
A szakemberek szerint ezek a peptidek jótékony hatásúak ugyan, de ha túl sokat termel belőlük a szervezet, akkor megnőhet bizonyos autoimmun betegségek, például a pszoriázis kialakulásának az esélye.
"Ezek az eredmények hozzájárulnak ahhoz, hogy az immunrendszerünk működésének egy újabb aspektusát érthessük meg. Ráadásul újabb kutatásokat is inspirálhat. Például olyan gyógyszereket fejleszthetnek ki, melyek megerősítik az immunrendszert, vagy a kutatók jobban megérthetik azokat a betegségeket, melyek gyakrabban érintik a túlsúlyosokat" - tette hozzá dr. Gallo.
A kutatás eredményeiről a Science című szaklapban számoltak be.