Meleg. Hivatalosan ugyan nincs olyan betegség, hogy nyári fejfájás, azonban a meleg miatt igenis fájhat a fejünk. Ennek egyik oka a szakemberek szerint az lehet, hogy a szervezet inkább a bőr felé irányítja a vért, hogy lehűtse magát, így az agyhoz nem jut elegendő oxigén. Ha olyan környezetben kerülünk, ahol könnyen túlhevülhetünk, mindenképpen gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról, és ha lehet, menjünk időben hűvösebb helyre.
Mit is ettünk? Bizonyos ételek fokozhatják a fejfájásra való hajlamot: elsősorban az érlelt és a fermentált élelmiszerekben vannak olyan vegyületek, melyek miatt gyakoribb a fejfájás. A tiramin nevű aminosav ugyanis hatással van a vérnyomásra, ez pedig több módon is fejfájást okozhat. A problémás ételek közé tartozik a cheddar, a kék sajt, az ecet, a szójaszósz, a savanyú káposzta. A felvágottak a tiramin mellett tartósítószereket is tartalmaznak, amelyek szintén fokozzák az agyi véráramlást, így a fejfájást kialakulásának esélyét is. Ha hajlamosak vagyunk a migrénre, mindenképpen vezessünk étkezési naplót, melyben követhetjük, mely ételek váltják ki nálunk a fejfájást.
A fejfájásnak meglepő okai lehetnek
Magnéziumhiány. Kutatások szerint a migrénre hajlamosak felénél magnéziumhiány diagnosztizálható, ezért ha valaki túl kevés magnéziumot visz be a szervezetébe, könnyen fejfájás alakulhat ki nála. Magnéziumban gazdag élelmiszerek a zöld leveles zöldségek , a teljes kiőrlésű gabonafélék, a halak, az olajos magvak.
Fogcsikorgatás. Ha reggelente, felkelés után van fejfájásunk, könnyen lehet, hogy az éjszakai fogcsikorgatás , vagyis a bruxizmus áll a háttérben. A fogcsikorgatást okozhatják bizonyos gyógyszerek, de a stressz is, és mivel ez az állkapocsnál lévő izmok megfeszülésével jár együtt, a fejünk is megfájdalhat tőle. Ha bruxizmusra gyanakszunk, a fogorvosunk ellenőrizheti ennek jeleit a fogainkon, és igény szerint speciális fogszabályzót kaphatunk.