Bárkinél előfordulhat
Noha az inkontinencia előfordulásának gyakorisága az életkorral arányosan nő, nincsen olyan társadalmi csoport vagy korosztály, amelyben ne jelentkezhetne. Az érintettek közül kétszer annyi a nő, mint a férfi, de a férfiak között is igen nagy, húsz százalékra becsült a számuk.
A jellegzetes tünetek alapján megkülönböztethető stressz-, sürgősségi, túlfolyásos, pszichogén és teljes inkontinencia. A stressz- (vagy terheléses) inkontinencia elsősorban a nőknél fordul elő, hiszen az oka, a gátizmok gyengülése leggyakrabban a terhesség-szülés következménye. A prosztata eltávolítása során a húgyvezeték felső részének, illetve a hólyagnyaknak az esetleges sérülése azonban a férfiaknál is kiválthatja. A sürgősségi (késztetéses) és a túlfolyásos inkontinencia a férfiaknál is gyakori. Az előbbi esetben a vizelési inger megjelenése után a beteg csak néhány percig tudja tartani a vizeletét. Kiváltó oka lehet húgyúti fertőzés, a húgyhólyag túlműködése, a vizelet áramlásának akadályozottsága, a húgyhólyagban lévő kövek, esetleg tumorok. Gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat, különösen a vizelethajtók szedése esetén kell számítani rá.
A túlfolyásos inkontinencia esetén a húgyhólyagban túl nagy mennyiségű vizelet gyűlik össze ahhoz, hogy a záróizom vissza tudja tartani, így a vizelet szakaszosan, gyakran vizelési inger jelentkezése nélkül szivárog. Ennek hátterében a vizeletáramlás elakadása áll, amelyet férfiak esetében a prosztata jóindulatú megnagyobbodása vagy prosztatarák okozhat. Elgyengült hólyagizomzat, beidegződési zavar következménye is lehet. Természetesen a lelki okok miatt bekövetkező vizelet-kontrollvesztés, a pszichogén inkontinencia nem nemhez kötött, emocionális zavarok esetén férfiaknál is előfordulhat.
Lehet átmeneti és hosszan tartó
A vizeletürítés kontrollja a bonyolult folyamat számos pontján megszakadhat. Az okok tisztázásához segít az anamnézis: fontos, hogy a zavar újonnan, hirtelen alakult-e ki, vagy fokozatosan jött létre és huzamosabb ideje tart. Nemtől függetlenül a hirtelen kialakuló vizelet-inkontinencia oka lehet hólyagfertőzés miatti hurut vagy gyulladás, alkohol- vagy koffeintartalmú italok túlzott mértékű fogyasztása, súlyos székrekedés, és gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhet. Amennyiben a vízhajtó gyógyszerek szedése váltott ki átmeneti inkontinenciát, nem kell megijedni, hiszen a gyógyszer elhagyása után a tünetek megszűnnek.
Hosszan tartó vizelet-inkontinenciát okozhatnak a központi idegrendszerben, az agyban illetve a húgyszervekben bekövetkezett elváltozások, valamint a hólyag beidegzéséért felelős idegek betegségei, a mozgásképességet befolyásoló és zavartságot okozó betegségek, veleszületett rendellenességek. A vizeletürítésért felelős agyi területen sérülést, ennek következtében pedig inkontinenciát okozhat az agyvérzés, az agyembólia, az agydaganat is.
Prosztatabetegségek kialakulását is jelezheti
A vizeletürítési kontroll elvesztése nem önálló betegség, hanem a hátterében meghúzódó rendellenesség megnyilvánulása. Különösen férfiaknak ajánlatos felfigyelni már a kezdeti jelekre, a kis mennyiségű vizelet akaratlan elcseppenésére is, mivel olyan prosztatabetegség első tünete is lehet, amely hosszú ideig nem jelentkezik más módon.
A legtöbb férfi a kor előrehaladtával azt tapasztalja, hogy vizelete lassabban áramlik, illetve nehezebben indul meg. Ezt a problémát többnyire a prosztata fokozatos megnagyobbodása okozza, amit jóindulatú prosztata megnagyobbodásnak, benignus prostata hyperplaziának (BPH) neveznek. Ez az elváltozás az életszínvonal és az átlagéletkor emelkedésével a korosodó férfiak mind szélesebb körét érinti, szakértők szerint világszerte az ötven éven felüli férfiaknak több mint a fele szenved prosztatabántalmakban. Nyolcvan éves kor felett a jóindulatú prosztata megnagyobbodás előfordulási aránya már 90 százalékos.
Tünetei lehetnek a gyakori vizelés; a hirtelen minden előjel nélkül támadó vizelési inger; éjszakai felébredés ennek az ingernek a hatására; a vizelet indításának nehezítettsége; a vékonyabb, vagy meg-megszakadó vizeletsugár és a vizelet elcsöpögése. Gyakori tünet a nehéz vizelés, amely elsősorban az éjszaka második felében, hajnaltájt jelentkezik. A fokozatosan kifáradó húgyhólyag nem képes a maradéktalan ürítésre, így növekvő mennyiségben marad vissza vizelet. A húgyhólyag teljes kifáradása heveny formában jelentkező vizelési képtelenséghez vezet, tűrhetetlen vizelési ingereket és súlyos alhasi fájdalmat okozva. Amikor a vizeletáramlás teljesen gátolt, a panaszok csak hólyagcsapolással enyhíthetők. Ilyenkor egy csövet, katétert vezetnek a hólyagba a vizeletürítés biztosítása érdekében.
Ritkábban előfordul, hogy az elfolyási akadályozottság lassan, fokozatosan alakul ki és az állandóan telt hólyagból a beteg vizelete akaratától függetlenül, folyamatosan csepegve folyik el. Ez a veszélyesebb forma, hiszen nincsenek riasztó jelek, a beteget nem kényszeríti orvoshoz az elviselhetetlen fájdalom, viszont a vizelet pangása következtében szinte észrevétlenül kialakulhat a veseüregrendszeri tágulat és az idült veseelégtelenség.
Fontos tudni, hogy ezeket a BPH-ra jellemző tüneteket a jóindulatú prosztata megnagyobbodáson kívül más sokkal súlyosabb betegségek (hólyaghurut, prosztatarák) is okozhatják, ezért a gyakori éjszakai vizelés, nehéz vizelés, vizelés utáni teltség érzés, csökkent vizeletáramlás és sugár, hosszabb vizelési idő megjelenése esetén feltétlen javasolt urológus felkeresése.
Bővebb információkért keresse fel a Tena termékek weboldalát!