3 millió kapilláris, 1800 liter vér átszűrése és 180 liter elsődleges szűrlet naponta - ez csak néhány azok közül az elképesztő számok közül, amelyeket a vesével kapcsolatban meg kell említenünk. A vese ugyanis létfontosságú szervünk, ami szerepet játszik az anyagcsere során keletkező salakanyagok kiválasztásában és a testből való kiürítésében, továbbá a testnedvek összetételének szabályozásában és számos hormon termelésében is.
Vese Világnap - március második csütörtökén
Mivel a vesebetegség csendes gyilkos, a betegek nagy része csak akkor szerez tudomást róla, amikor a bab alakú szerv már súlyosan károsodott. Még rémisztőbb adat, hogy nemzetközi felmérések szerint
A csökkent veseműködésre utaló leletek
A rutinszerű laborvizsgálatokkal időben kiderül, ha a vese működése nem megfelelő, ezért minden évben érdemes felkeresni a háziorvost. E laborvizsgálatok során az "albumin", illetve a "kreatinin" nevezetű anyagok vizeletben történő megjelenését nézik, ugyanis megjelenésük a vese és az érrendszer megindult károsodására utal.
A krónikus vesebetegségekről
Ha a vesék eredeti feladataikat nem képesek kielégítően ellátni, vesebetegségről beszélünk, és ha az állapot tartósan, nem gyógyíthatóan áll fenn, krónikus vesebetegségről van szó.
Amennyiben a vesekárosodás már előrehaladott, a szűrőteljesítmény nagyfokú beszűkülése esetén a termelt vizeletben ürítendő anyagok mennyisége nagyon lecsökken, vérszintjük megemelkedik. Ilyenkor fáradékonyság, étvágytalanság, émelygés és bőrviszketés tünetei jelentkeznek, ezt nevezzük urémiának (húgyvérűség). Az urémia kezelés nélkül súlyos következményekhez, végső soron halálhoz vezet.
Súlyos esetben vesepótló kezelés mellett döntenek a szakemberek, ennek pedig három fő típusát különböztetjük meg, így a művesekezelést (Hemodialízis, rövidítve HD), a hasi dialízist (Peritoneális Dialízis, rövidítve PD) és a veseátültetést (vesetranszplantáció). Hogy melyik kezelés a megfelelő egy betegnél, azt különböző egészségügyi, valamint szociális és pszichológiai tényezők figyelembe vételével dönti el a szakorvos.
Figyeljen, ha rizikócsoportba tartozik!
Forrás: A Vese Világnap alkalmából kiadott B. Braun hírlevél