A pajzsmirigy az egész szervezet működésére komoly befolyást gyakorol. Éppen ezért kisgyermekkorban a növekedésre is hatással van, így a problémája megakadályozhatja a kicsiket a normál ütemű fejlődésben. Pajzsmirigyhormon hiányában ugyanis mind a növekedési hormon, mind az IGF-1 (máj által termelt, növekedésért felelős hormon) szintje alacsony lehet. Éppen ezért amennyiben úgy gondolja, gyermeke a korához képest túlságosan is alacsony, érdemes erre a problémára is gyanakodni!
Gyermekkorban gyakoribb a pajzsmirigy alulműködése
A fiatalkori pajzsmirigyzavar általában alulműködésben nyilvánul meg, túlműködése ritkább. Az esetek többségében iskoláskorú lányoknál diagnosztizálják a problémát, mely előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelés nélkül rendeződhet, de az is lehet, hogy az érintettnek élete végéig gyógyszeres terápiában kell részesülnie - mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.
Pajzsmirigy-túlműködés tünetei
- heves szívdobogás
- fokozott izzadás
- laza, gyakori széklet
- kidülledő szemek
- magas vérnyomás
Fizikális vizsgálattal, vérvétellel és ultrahanggal diagnosztizálható
A pajzsmirigyzavar fennállásának megállapításához a fizikális vizsgálatra, vérvételre és a szerv ultrahangos vizsgálatára van szükség. Ez előbbi esetben a TSH és a pajzsmirigyhormonok (T3, T4) szintje mellett a pajzsmirigy elleni antitestek meglétére is választ keresnek.
Ultrahangos vizsgálatra a labor mellett azért van szükség, mivel így megállapítható a mirigy esetleges megnagyobbodása, illetve göbökre, gyulladására utaló jelek megléte.