Napjainkra az elhízás vált az egyik legsúlyosabb globális egészségügyi problémává. Az elhízott emberek aránya 1975 óta megháromszorozódott, így jelenleg már legalább 650 millió felnőtt küzd kórosan magas testtömeggel. Az állapot a többi között jelentősen fokozza szív- és érrendszer betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, valamint több daganatos megbetegedés kialakulásának kockázatát is. Mi több, ismert , hogy elhízott koronavírus-fertőzöttek körében gyakrabban okoz súlyos tüneteket és szövődményeket a COVID-19 is - olvasható a Medical News Today cikkében. A magyar lakosságot mindez különösen erősen érinti, hiszen a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2017-es jelentése szerint a magyar a világ negyedik legkövérebb nemzete az amerikaiak, mexikóiak és új-zélandiak után.
Az elhízás összetett okokra vezethető vissza, valamint az érintettek számára rendszerint igen nehéz feladatot jelent, hogy egészséges szintre fogyjanak vissza. E téren az életmódváltást leszámítva egyelőre igen csekély számú kezelési lehetőség áll csupán rendelkezésre, ráadásul a meglévő módszerek jelentős része sem hoz számottevő vagy fenntartható súlycsökkenést. Éppen ezért nagyon reménykeltőek egy új, az amerikai National Institute on Aging tudósai által vezetett kutatás eredményei. A vizsgálatok szerint ugyanis gyógyszerként hatékony megoldást kínálhat a testsúly csökkentésére a klinikai gyakorlatban jelenleg a krónikus alkoholbetegség kezelésében használt diszulfirám.
Egereknél egyértelműen bevált
A diszulfirám alkalmazását az orvosok averzív terápiaként emlegetik, mivel hatása azon alapul, hogy kellemetlen tünetekkel riasztja el az alkoholfüggőket az italozástól. Valójában arról van szó, hogy a gyógyszer hatására szinte azonnal másnapossághoz hasonló panaszok lépnek fel alkoholfogyasztás után, így például hányinger, hányás, émelygés és fejfájás. Egy közelmúltbeli, patkányokon végzett kísérlet ugyanakkor a szer gyulladásellenes hatására is felhívta a figyelmet, amely különösen előnyös lehet 2-es típusú cukorbetegek számára. Ez a felfedezés keltette fel a mostani kutatásban részt vevő szakemberek érdeklődését is, akik arra voltak kíváncsiak, vajon hasznos lehet-e a diszulfirám az elhízás kezelésében.
A hipotézis tesztelése érdekében elvégeztek egy egérkísérletet. Ebben először 12 hétig magas zsírtartalmú táplálással hizlalták fel a rágcsálókat, amelyeknél az időszak végére már prediabétesz jelei is mutatkoztak, így inzulinrezisztencia és magas éhomi vércukorszint. A kísérlet folytatásaként aztán négy különböző csoportba különítették el az állatokat. A kontrollcsoport tagjait a következő 12 hét során már normál étrenden tartották, míg a másik három csoport alanyai továbbra is magas zsírtartalmú táplálékot kaptak. Utóbbi háromból két csoport egyedeinek rendszeresen adtak diszulfirámot: az egyik számára napi 0,3, a másiknak napi 0,6 milligramm dózisban.
Megdöbbentő eredmények
"Amikor először belevágtunk a kísérletbe, még nem tudtuk, mire számítsunk. Amint azonban kijöttek az első eredmények, amelyek drámai súlycsökkenést és karcsúbb testtömeget jeleztek az egereknél, azonnal mind egymáshoz fordultunk, mert egyszerűen nem akartunk hinni a szemünknek" - fogalmazott dr. Michel Bernier, a tanulmány vezető szerzője. A kutatók hirtelen jött izgatottsága nem a véletlen műve volt. Az adatok szerint a magas dózisú gyógyszereléssel kezelt egerek alig négy hét alatt megszabadultak korábbi testtömegük 40 százalékától. Ezen felül mind ezeknek a rágcsálóknak, mind a kisebb dózissal kezelteknek javult az anyagcseréje is: vércukorértékeik például hasonlóan alakultak, mint a normál diétán táplált állatok esetében. Ez utóbbiak testsúlya egyébként szintén fokozatosan csökkent, miután elhagyták a zsíros táplálkozást.
A gyógyszeres kezelés látszólag a hasnyálmirigyre és a májra is jó hatással volt, kivédve az elhízással összefüggő anyagcsere-változások következtében gyakran fellépő szervkárosodást. A kutatók úgy vélik, a protektív hatás a diszulfirám gyulladásellenes jellegéből származhat, amely hozzájárulhatott az állatok vércukorszintjének optimálisabb szabályozásához, ezáltal meggátolva a két szerv károsodását. A gyógyszer nélkül is változatlanul magas zsírtartalmú étrenden tartott egereknél hasonló hatást nem mutattak ki, valamint ezek testsúlya is tovább emelkedett a kísérlet második periódusa alatt.
Habár az eredmények mindenképpen biztatóak, a kutatók is hangsúlyozzák azonban, hogy a diszulfirám pozitív hatásának hátterében meghúzódó folyamatok megértéséhez további vizsgálatokra lesz szükség. A csapat tervei között szerepel, hogy humán klinikai kísérletekben tesztelik a gyógyszert súlyosan elhízott betegek kezelése során. Fontos továbbá megjegyezni, hogy ez esetben egészen más módon hat a készítmény, mint az alkoholbetegek terápiájában, így nem kell számolni az említett kellemetlen tünetekkel, amelyek az alkoholfogyasztásra adott reakcióként jelentkeznek. Ezzel együtt a kutatók senkinek sem javasolják egyelőre, hogy diszulfirámot használjon súlycsökkentés céljából, mivel a mostani felfedezés kizárólag állatkísérleteken alapul.
A tanulmány Cell Metabolism című tudományos folyóiratban jelent meg.