A helyzetet tovább bonyolítja, hogy mivel a hasfájás ellenőrizhetetlen, a nagyobb gyerekek iskolakerülés céljából is panaszkodhatnak rá. Viszont az is lehetséges, hogy a számonkérések okozta stresszre reagál így a szervezet, és nincs semmilyen szervi probléma a háttérben.
Fontos kérdések
Ha igen, akkor valószínűleg húgyúti fertőzés áll a háttérben. Az is lehet, hogy pszichés stressz éri a gyereket, és emiatt fáj a hasa. Végig kell gondolni azt is, vannak-e kísérőtünetek. A hasfájással párhuzamosan megjelenő láz vagy hasmenés vírusfertőzésre utal, viszont ha a láz a hasfájás után napokkal jelentkezik, forduljunk orvoshoz, mert vakbélgyulladás állhat a háttérben.
A fájdalom helye és jellege
A nagyobb gyerekek már el tudják mondani, hol fáj a hasuk, ezzel elő tudják segíteni a helyes diagnózist. Ha a szorító érzés a hasnak több mint a felét érinti, generalizált fájdalomról beszélünk. Ennek oka lehet például valamilyen vírus, szélgörcs vagy székrekedés. A görcsös fájdalom gyerekeknél szélgörcsöt vagy puffadást jelezhet, gyakran követi hasmenés, és általában nem súlyos.
A kólikás fájdalom hullámokban tör elő, nagyon erős, hirtelen jelentkezik, és hirtelen múlik el. Helyi fájdalomról beszélünk, ha az érzés egy helyre lokalizálódik. Ez jelezhet vakbélgyulladást, epeproblémákat vagy gyomorfekélyt .
Egészen kicsi gyerekek esetében hasfájásra utal, ha a kicsi gyakran húzza föl a lábát, feszes a hasa, nyűgös, és nem eszik annyit, mint korábban. Csecsemőknél gyakori a kólika, amelyet a bélfal izomgörcse, a bélgázok és a rossz emésztés okozhat.
Kólikás hasfájásnál a képen látható tartás segít a pici panaszain
Súlyos és kevésbé súlyos okok
A hasfájás mögött állhat szélgörcs, ételallergia, székrekedés, reflux , ételmérgezés, kólika és stressz is. Ezeknél veszélyesebb kórképek a vakbélgyulladás, az epekő, a gyomorfekély, a sérv és a húgyúti fertőzés. Ezért ha a fájdalom nem javul 24 órán belül, forduljunk orvoshoz a gyerekkel, hogy ki tudja zárni a komolyabb betegségeket.