Lelassult anyagcsere
Ha a pajzsmirigy hormonjai megfelelően működnek, akkor a szervezetünk megfelelő mennyiségben égeti a zsírt, és az anyagcserénk is jól működik. Ha azonban egyensúlyuk felborul, akkor épp az ellenkezője történik. Ha nem alszunk eleget, vagy túl sokat edzünk, akkor ez is megzavarhatja az anyagcserénket, és a túl sok stressz is ártalmas, mivel megemeli a kortizolszintet, ami hasi hízáshoz vezethet.
Inzulinérzékenység
Az inzulin szabályozza, hogy a szervezet a bekerült zsírt elégeti-e vagy inkább elraktározza. Az adiponektin nevű hormon a zsírsejtekben termelődik, és minél magasabb a szintje, annál magasabb a szervezet energiafelhasználása. Ha túl sok szénhidrátot eszünk, és nem mozgunk eleget, akkor az adiponektinszint felborulhat, és súlyfelesleg alakulhat ki.
Energiahiány
Ha szénhidrátot eszünk, inzulinszintünk megemelkedik, és zsírraktározásra készteti a szervezetet - minél több a szénhidrát, annál több zsír raktározódik. Ugyanakkor a szénhidrátok fontosak ahhoz, hogy legyen elég energiánk - ha túl keveset eszünk belőlük, megzavarhatjuk a hormonrendszert.
A glukagon nevű hormon fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában - ha nem eszünk elég zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát némi fehérje társaságában, a szintje túl alacsony lesz, amitől egész nap fáradtak, kimerültek lehetünk. Az adrenalin hormon szintén serkenti a zsírégetést és növeli az energiaszintet, és szükség esetén segít felszabadítani az energiatermeléshez szükséges cukor- és zsírraktárakat. Ha viszont valami miatt (pl. túl sok stressz) túl magas az adrenalinszintünk, akkor megeshet, hogy pont akkor nem lesz energiánk, amikor szükség lenne rá - mondjuk akkor, amikor sportolni, edzeni mennénk.
Libidócsökkenés
A DHEA nevű hormon amellett, hogy növeli a libidót, segít a koncentrálásban, erősíti az immunrendszert, és ha elegendő van belőle, akkor energikusnak, fittnek érezzük magunkat. A tesztoszteronnal együtt védi az izomszövetet, amelynek mennyisége fontos a zsírégetéshez. A tesztoszteron és a DHEA szintje lecsökken az öregedés, a stressz és különféle betegségek hatására. Akiknek alacsony a libidójuk, általában rosszul is alszanak, a nem megfelelő alvási rutin pedig több kutatás szerint is hízáshoz vezethet.
Forrás: prevention.com