Hasi hízás: jelek, hogy hormonok okozzák

Kutatások igazolják, hogy már a hormonrendszer kisebb változásai is elegendőek, hogy súlyt kezdjünk felszedni, és nagyon gyakran elsősorban a has tájékára. Alábbi tünetek mind arra utalnak, hogy ezért kezdtünk gömbölyödni.

Lelassult anyagcsere

Ha a pajzsmirigy hormonjai megfelelően működnek, akkor a szervezetünk megfelelő mennyiségben égeti a zsírt, és az anyagcserénk is jól működik. Ha azonban egyensúlyuk felborul, akkor épp az ellenkezője történik. Ha nem alszunk eleget, vagy túl sokat edzünk, akkor ez is megzavarhatja az anyagcserénket, és a túl sok stressz is ártalmas, mivel megemeli a kortizolszintet, ami hasi hízáshoz vezethet.

Inzulinérzékenység

Az inzulin szabályozza, hogy a szervezet a bekerült zsírt elégeti-e vagy inkább elraktározza. Az adiponektin nevű hormon a zsírsejtekben termelődik, és minél magasabb a szintje, annál magasabb a szervezet energiafelhasználása. Ha túl sok szénhidrátot eszünk, és nem mozgunk eleget, akkor az adiponektinszint felborulhat, és súlyfelesleg alakulhat ki.

Energiahiány

Ha szénhidrátot eszünk, inzulinszintünk megemelkedik, és zsírraktározásra készteti a szervezetet - minél több a szénhidrát, annál több zsír raktározódik. Ugyanakkor a szénhidrátok fontosak ahhoz, hogy legyen elég energiánk - ha túl keveset eszünk belőlük, megzavarhatjuk a hormonrendszert.

A hormonrendszer megingása is okozhat elhízást
A hormonrendszer megingása is okozhat elhízást

A glukagon nevű hormon fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában - ha nem eszünk elég zöldséget, gyümölcsöt és teljes kiőrlésű gabonát némi fehérje társaságában, a szintje túl alacsony lesz, amitől egész nap fáradtak, kimerültek lehetünk. Az adrenalin hormon szintén serkenti a zsírégetést és növeli az energiaszintet, és szükség esetén segít felszabadítani az energiatermeléshez szükséges cukor- és zsírraktárakat. Ha viszont valami miatt (pl. túl sok stressz) túl magas az adrenalinszintünk, akkor megeshet, hogy pont akkor nem lesz energiánk, amikor szükség lenne rá - mondjuk akkor, amikor sportolni, edzeni mennénk.

A puffadás hormonális okai A has felpuffadását általában táplálkozási vagy életmódbeli okokra vezetik vissza, pedig gyakran a hormonális egyensúly megváltozása idézi elő. Részletekért kattintson !

Libidócsökkenés

A DHEA nevű hormon amellett, hogy növeli a libidót, segít a koncentrálásban, erősíti az immunrendszert, és ha elegendő van belőle, akkor energikusnak, fittnek érezzük magunkat. A tesztoszteronnal együtt védi az izomszövetet, amelynek mennyisége fontos a zsírégetéshez. A tesztoszteron és a DHEA szintje lecsökken az öregedés, a stressz és különféle betegségek hatására. Akiknek alacsony a libidójuk, általában rosszul is alszanak, a nem megfelelő alvási rutin pedig több kutatás szerint is hízáshoz vezethet.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +27 °C
Minimum: +14 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően délnyugat felől erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, ott kevesebb, az ország nagyobb részén viszont sok napsütés valószínű. Délutántól növekszik a záporok, zivatarok előfordulási esélye és számossága, amelyek dél felől észak felé terjednek, és rendszerbe is szerveződhetnek. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte élénk lesz, amelyet több helyen erős széllökések kísérhetnek. Zivatarok környezetében átmenetileg viharossá fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet zömmel 24 és 29 fok között várható, délnyugaton lehet ennél kissé hűvösebb, míg az Alföld egyes részein 30 fok sem kizárt. Napközben melegfronti hatás érvényesül, ami kellemetlen tüneteket válthat ki sokaknál.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra