A stressz erősen hat rá
Az endokrin rendszer működését komolyan befolyásolhatja a stressz, ha valaki folyamatos feszültségben él, annak nagy esélye van rá, hogy előbb-utóbb gond legyen a pajzsmirigyével . Szintén a hormonháztartást felborulásához vezethet, ha nem alszunk eleget.
Kevés zsírbevitel
Talán elsőre meglepően hangzik, de az sem tesz jót a hormonrendszerünknek, ha nem viszünk be elég zsírt. Természetesen az nem mindegy, hogy milyet: az omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket, mint a lenmag, a tojás, tejtermékek, sovány húsok, halak, érdemes rendszeresen enni. A transzzsírokat tartalmazó élelmiszerek fogyasztását azonban kerülni kell, illetve a lehető legminimálisabbra csökkenteni a mennyiségüket.
Vigyázzunk a szójával
Ha egészséges hormonrendszert szeretnénk, akkor érdemes a szója, illetve a szóját tartalmazó termékek fogyasztásával is mértékletesnek lenni. Bár a szójababban sok hasznos vitamin és egyéb anyag van, túlzásba vitt fogyasztása lelassíthatja a pajzsmirigy működését, mivel ebben az esetben a szervbe kisebb mennyiségben szívódik fel a jód, ami nagyon fontos ahhoz, hogy megfelelően tudjon működni.
Keresztes virágúak és a pajzsmirigy
A keresztes virágúak családjába tartozó zöldségek nagyon egészségesek, de ezeknek a fogyasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy az Oregon State University kutatása szerint ugyanis hatással lehet a pajzsmirigyünkre, hogy mennyit eszünk belőlük. Azoknak, akik jódhiányban szenvednek, a káposzta, fehérrépa, retek és hasonlók fogyasztásával érdemes mértékletesnek lenniük. Már csak azért is, mert a bennük található glükozinolátok ként és nitrogént is tartalmaznak (ettől kesernyés kissé az ízük), amelyek szintén hathatnak a pajzsmirigyre.
Dohányzás és koffeinfogyasztás
Azt, hogy a dohányzás a tüdőnek és a légutaknak káros, sokan tudják, azt már kevesebben, hogy a pajzsmirigynek is rosszat tesz. A dohány hosszú távon megemelheti a szerv által termelt hormonok mennyiségét, ami egy idő után pajzsmirigy-túlműködéshez vezethet. A koffeinnel kapcsolatban sem véletlenül intenek mértéktartásra a szakemberek. Ha túlzásba visszük a bevitelét, az megnöveli a szervezetben a kortizol nevű stresszhormon termelődését, ami szintén befolyásolja a pajzsmirigy működését. A szakértők által javasolt napi bevitel 110-160 milligramm - fontos figyelembe venni, hogy koffein nem csak a kávéban, hanem a teában, egyes üdítőkben, energiaitalokban, csokoládéban és kakaóban is található.
Az alkohol hatása
Az alkoholfogyasztás számos káros hatásába a hormonháztartásra gyakorolt hatása is beletartozik. Nem csak a pajzsmirigy, hanem a hasnyálmirigy hormontermelését is befolyásolhatja az italozás, ami menstruációs problémákhoz, libidógondokhoz, bélgondokhoz, hangulatingadozáshoz, és egyéb kellemetlen problémákhoz vezethet.
Forrás: brightside.me