Hétköznapi dolgok, amik hormonális gondot okoznak

A pajzsmirigy, bár kis szerv, de nagyon sok folyamatot irányít a testünkben. Ha nem működik megfelelően, akkor az az egész hormonháztartásunkra kihat, és a súlyingadozástól a hangulatingazdozásig, bőrproblémákig, komoly betegségek kialakulásáig sok mindent eredményezhet.

A stressz erősen hat rá

Az endokrin rendszer működését komolyan befolyásolhatja a stressz, ha valaki folyamatos feszültségben él, annak nagy esélye van rá, hogy előbb-utóbb gond legyen a pajzsmirigyével . Szintén a hormonháztartást felborulásához vezethet, ha nem alszunk eleget.

A hormonrendszer működési zavaraira sokszor csak teljesen általános tünetek utalnak, ezért olykor igen nehéz időben felfedezni ezeket a problémákat. Mikor érdemes erre gyanakodnunk? Kattintson!

Kevés zsírbevitel

Talán elsőre meglepően hangzik, de az sem tesz jót a hormonrendszerünknek, ha nem viszünk be elég zsírt. Természetesen az nem mindegy, hogy milyet: az omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket, mint a lenmag, a tojás, tejtermékek, sovány húsok, halak, érdemes rendszeresen enni. A transzzsírokat tartalmazó élelmiszerek fogyasztását azonban kerülni kell, illetve a lehető legminimálisabbra csökkenteni a mennyiségüket.

Ezek a hétköznapi dolgok mind hormoningadozáshoz vezethetnek
A szójatartalmú ételekkel is érdemes óvatosnak lenni

Vigyázzunk a szójával

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha egészséges hormonrendszert szeretnénk, akkor érdemes a szója, illetve a szóját tartalmazó termékek fogyasztásával is mértékletesnek lenni. Bár a szójababban sok hasznos vitamin és egyéb anyag van, túlzásba vitt fogyasztása lelassíthatja a pajzsmirigy működését, mivel ebben az esetben a szervbe kisebb mennyiségben szívódik fel a jód, ami nagyon fontos ahhoz, hogy megfelelően tudjon működni.

Keresztes virágúak és a pajzsmirigy

A keresztes virágúak családjába tartozó zöldségek nagyon egészségesek, de ezeknek a fogyasztásánál érdemes figyelembe venni, hogy az Oregon State University kutatása szerint ugyanis hatással lehet a pajzsmirigyünkre, hogy mennyit eszünk belőlük. Azoknak, akik jódhiányban szenvednek, a káposzta, fehérrépa, retek és hasonlók fogyasztásával érdemes mértékletesnek lenniük. Már csak azért is, mert a bennük található glükozinolátok ként és nitrogént is tartalmaznak (ettől kesernyés kissé az ízük), amelyek szintén hathatnak a pajzsmirigyre.

Dohányzás és koffeinfogyasztás

Azt, hogy a dohányzás a tüdőnek és a légutaknak káros, sokan tudják, azt már kevesebben, hogy a pajzsmirigynek is rosszat tesz. A dohány hosszú távon megemelheti a szerv által termelt hormonok mennyiségét, ami egy idő után pajzsmirigy-túlműködéshez vezethet. A koffeinnel kapcsolatban sem véletlenül intenek mértéktartásra a szakemberek. Ha túlzásba visszük a bevitelét, az megnöveli a szervezetben a kortizol nevű stresszhormon termelődését, ami szintén befolyásolja a pajzsmirigy működését. A szakértők által javasolt napi bevitel 110-160 milligramm - fontos figyelembe venni, hogy koffein nem csak a kávéban, hanem a teában, egyes üdítőkben, energiaitalokban, csokoládéban és kakaóban is található.

Az alkohol hatása

Az alkoholfogyasztás számos káros hatásába a hormonháztartásra gyakorolt hatása is beletartozik. Nem csak a pajzsmirigy, hanem a hasnyálmirigy hormontermelését is befolyásolhatja az italozás, ami menstruációs problémákhoz, libidógondokhoz, bélgondokhoz, hangulatingadozáshoz, és egyéb kellemetlen problémákhoz vezethet.

Forrás: brightside.me

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra