Hőkamera is jelzi a pajzsmirigybetegséget

Egy új vizsgálati lehetőség, a termográfia is rendelkezésre áll a pajzsmirigybetegségek diagnosztikájában. Szakember mondja el, mit kell tudni róla.

A pajzsmirigybetegség főként nők körében gyakori. Bármilyen életkorban előfordulhat, de a hormonális hatások miatt szülés után és a klimax idején kifejezetten jellemző lehet. A diagnózisban nyújthat segítséget az a lehetőség, melyről prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa foglalta össze a legfőbb tudnivalókat.

Innen lehet sejteni, hogy a pajzsmiriggyel van gond

A szerv alulműködése esetén jellegzetes az anyagcsere lelassulása. Emiatt hízás, székrekedés, álmosság, depresszió és fázékonyság jelentkezhet. A túlműködő pajzsmirigy a beteg szervezetét is "túlpörgeti", a fokozott anyagcsere miatt fogyás, szapora szívverés, idegesség, remegés, hasmenés, izzadékonyság, álmatlanság jellemző. Menstruációs zavarok mindkét esetben kialakulhatnak.

A pajzsmirigybetegség főként nők körében gyakori.
A pajzsmirigybetegség főként nők körében gyakori. Fotó: Getty Images

A pajzsmirigybetegség kivizsgálása

A diagnózishoz szükség van vér- és fizikális vizsgálatra, a nyaki terület tapintásos vizsgálatára és a pajzsmirigyre vonatkozó paraméterek ellenőrzésére. Készülhet ultrahang is, aminek segítségével a még nem tapintható, kisebb pajzsmirigygöböket is ki lehet mutatni. Annak meghatározásában, hogy a göb jó- vagy rosszindulatú-e, egy új vizsgálati lehetőség is rendelkezésre áll, a termográfia. A hőkamerás vizsgálattal készült felvétel azt is megmutatja, hogy pajzsmirigy alul- vagy túlműködés okozza-e a panaszokat.

Ezt mutatja a termográfia

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit kell tudni a pajzsmirigygöbök kezeléséről? Ide kattintva elolvashatja a részleteket .

A hőkamerás vizsgálat során egy képet rögzít az orvos a nyak területéről. A felvételen eltérő szín jelzi a hidegebb és melegebb részeket. Prof. Balázs Csaba elmondta, hogy túlműködés esetén a kontrollcsoporthoz képest magasabb, 37,1-37,5 Celsius-fok, míg alulműködés esetén alacsonyabb, 34,6-34,9 Celsius-fok körüli átlagos hőmérséklet mérhető. A termográfia a pajzsmirigygöbök diagnózisában is hasznos segítség, mivel a felvételen megállapítható, hogy a jóindulatú göb területén mérhető hőmérséklet nem tér el a többi területtől. A rosszindulatú göbök ugyanis magasabb hőmérsékletet mutatnak.

A szakember azonban hangsúlyozza, hogy a termográfia értékes információkat nyújt, de csak az egyéb vizsgálatok eredményével és a beteg tüneteivel összevetve alkalmazható, önmagában semmiképp sem elegendő a pajzsmirigybetegség diagnózisához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Az alacsonyszintű felhőzet késő estig kelet felé elhagyja az országot. Ezzel párhuzamosan nyugat, északnyugat felől a Dunántúlon egyre nagyobb területen növekszik meg a felhőzet. Az ország nagy részén legalább pár órára kisüt majd a nap, de az Északi-középhegység és az Észak-Alföld tágabb térsége tartósan felhős marad. Egy-két helyen gyenge eső nem kizárt. Az északnyugati szél délután mérséklődik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósan borult északkeleti tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz, a Délnyugat-Dunántúlon pedig 13, 17 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este -2 és +10 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra