Két hordozható defibrillátort helyeztek el a napokban Vácott, az egyiket a ragasztógyárban, a másikat pedig a Karacs Teréz Kollégiumban. Mivel a kompakt, könnyen használható készülékhez nem kell feltétlenül orvosi szaktudás és jelenlét, akkor is életet menthet, ha valaki éppen az utcán lesz rosszul.
Magyarországon évente 20-25 ezer ember hal meg a hirtelen szívleállás következményeként. A hirtelen szívleállás azt jelenti, hogy a szív elektromos ingerülettovábbító tevékenységében hiba következik be, és a szív abbahagyja a vér keringetését. A rendes ritmus egy elektromos sokkal azonban visszaállítható: a defibrillátor egy pillanatra "megszakítja" az elektromos jeleket, hogy azok utána már megfelelő ritmusban indulhassanak újra.
A szív leállását azonban gyakran semmilyen figyelmeztető tünet nem előzi meg, és teljesen egészséges embereknél is előfordul. Az összeeső embernek azonnal segíteni kell, mert ha az első négy percben nem kezdődik meg az életmentő beavatkozás, nagy az esélye az agykárosodásnak, illetve a halálnak. A defibrillátor használata - a keringés összeomlása utáni első néhány percben - jelentősen növeli a beteg túlélési esélyeit, így különösen fontos lehet, hogy elérhető közelségben, akár az utcán is legyen ilyen készülék.
A Henkel Magyarország Kft. összesen hét készüléket vásárolt azoknak a településeknek, ahol telephelyei vannak. Vác két defibrillátort kapott, az egyiket a cég gyárában, a másikat pedig az I. Géza Király Közgazdasági Szakközépiskola Karacs Teréz Kollégiumában helyezték el. A cég emellett vállalta, hogy megszervezi és finanszírozza az életmentő készülék használatához szükséges oktatást is.
A HeartSine samaritanŽ PAD SAM 300P készülék hordozható, a betegre helyezve először kiértékeli szívritmusát, és csakis akkor ad sokkot, ha arra szükség van. Képpel és hanggal irányítja a segítségnyújtót arról, hogy mit kell tennie. Utasítást ad az újjáélesztéshez, mikor kell szájon át levegőt befújni és a szívet nyomni. Nem jelent semmilyen veszélyt az elsősegélyt nyújtó számára sem, mert tájékoztatja az életmentőt arról, mikor lehet a beteghez érni, és mikor kell tőle távolabb állni.