A leggyakrabban előforduló figyelmeztető jeleket dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa foglalta össze.
Túlsúly
Akárcsak a nőknél, a férfiaknál is gyakran felhalmozódnak a zsírszövetek bizonyos kor után, aminek hátterében az anyagcsere lelassulása és a mozgásszegény életmód, esetleg valamilyen hormonzavar áll. Nem kell feltétlenül nagyobb súlyfeleslegre gondolni, hiszen már egy kisebb pocak is problémára utalhat.
Amennyiben tehát úgy látjuk, hogy aktív életmód mellett is hízásnak indult párunk, akkor elképzelhető, hogy alacsony tesztoszteronszint okozza. Ez a férfi nemi hormon felelős ugyanis az izomtömegért és a férfias megjelenésért, hiányában viszont az izmok helyett a zsírsejtek fognak felhalmozódni. Ezen kívül a stresszes életmóddal összefüggő magas kortizolszint is hozzájárulhat a férfiak túlsúlyához, így érdemes erre is gondolni.
Csökkent libidó
A csökkent libidó hátterében számtalan probléma meghúzódhat, így például fáradtság, munkahelyi stressz, különböző betegségek, vagy csak némi önértékelési zavar. Előfordulhat ugyanakkor az is, hogy hormonzavar okozza a problémát, pontosabban a tesztoszteron, a follikuluszstimuláló hormon ( FSH ) és a luteinizáló hormon ( LH ) egyensúlyában bekövetkező változások, hiszen ezek együttesen hatnak a szexuális vágyra. Érdemes tudni, hogy a zavar nemcsak a libidó hiányához vezethet, hanem rossz minőségű és kevés mennyiségű spermiumhoz is, így akár meddőséget is kiválthat a férfiaknál.
Merevedési zavar
Merevedési zavart okozhat pszichés probléma, érszűkület, de akár hormonális betegség is: alacsony tesztoszteronszint, pajzsmirigyzavar, valamint túl magas prolaktinszint egyaránt előidézheti az erekciós problémát. Pajzsmirigy-alulműködés esetén jellemző tünet még a túlsúly, az emésztési zavar, a lassú anyagcsere, a depressziós hangulat és a fáradtság, míg a magas prolaktinszintet megnagyobbodott mellek és az esetleges tejcsorgás (férfiaknál is!) jelezheti. Mindhárom zavar egyszerű vérvétellel kideríthető, és az esetek többségében gyógyszeresen kezelhető.
Fáradtság
Természetes, hogy ha valaki reggeltől estig megállás nélkül dolgozik, illetve még stresszes is, akkor a nap végére elfárad. Viszont ha a szokványosnál is fáradtabb egy férfi, és az álmosság hétvégente is jelentkezik, akkor lehet, hogy pajzsmirigy-alulműködés vagy mellékvese-probléma okozza. Utóbbi gyakran lép fel azoknál, akik stresszes munkakörben dolgoznak, ugyanis a mellékvese termeli az anti-stresszhormonként ismert kortizolt. Amennyiben túl sokat kell előállítania, úgy a szerv előbb-utóbb kifárad.
A kortizolszint csökkenésének első jele a fáradtság: az érintettek nehezen ébrednek, csökken a koncentrálóképességük, valamint borúsabb lehet a hangulatuk. Amennyiben laborvizsgálat útján bebizonyosodik, hogy a tüneteket az alacsony kortizolszint okozta, úgy hormonpótlással kezelhető a probléma.