Húsvét: így előzd meg, hogy cukorsokkot kapjon a gyerek

Csokitojás, csokinyuszi, gumicukor, húsvéti sütemények és egyéb nyalánkságok – az ünnep alatt a gyerekek jellemzően sokkal több cukrot fogyaszthatnak, mint az év egyéb napjain. Mutatjuk, hogyan hat mindez a kicsik szervezetére, illetve tippeket adunk az úgynevezett cukorsokk megelőzéséhez.

Cukorsokk alatt azt állapotot értjük, amely nagyobb mennyiségű édesség elfogyasztása után jelentkezik a gyerekeknél. A leggyakrabban akkor alakul ki, amikor  akkor a különböző ünnepek alkalmával ajándékba kapott édességekből sokat megesznek egyszerre. Rövid idő elteltével a kicsik látványosan felélénkülnek, izgatottá, hiperaktívvá válnak – általában így írják le a szülők a viselkedésbeli változást. Ez az állapot azonban nem tart sokáig: az előző pillanatban még feldobott gyerekek hirtelen letargikussá, enerválttá válnak, kimerülnek – magyarázta a jelenséget dr. Lakos Gábor gyermekgyógyász, a Gyermekgyógyászati Központ orvosa.

kislány csokinyuszit eszik
Az ünnepek alatt a gyerekek jellemzően sokkal több cukrot fogyaszthatnak, mint az év egyéb napjain. Fotó: Getty Images

Ez zajlik a szervezetben a sok cukortól

Szakértők szerint a cukorsokk során valójában nem történik más, mint az ünnep miatt egyébként is feldobódott, izgatott gyerekek szervezetébe hirtelen nagy mennyiségű cukor kerül. A cukor egy egyszerű szénhidrát, amely gyorsan lebomlik az emésztőrendszerben, és hamar eljut a véráramba. Ha tehát éhesek vagyunk és emiatt csökken az energiánk, a cukor elfogyasztása után nem sokkal az agyunk és testünk hirtelen energiatöbbletet fog érezni. A cukor gyors lebomlása miatt azonban a hamar fellép újra az éhség, valamint fáradtság és rosszkedv is jelentkezhet. „Ez valójában azt jelzi, hogy a szervezetnek több táplálékra van szüksége, amit fehérjéből, lassan felszívódó szénhidrátból javasolt fedezni” – mutatott rá a szakember.

Így kerülhetjük el a cukorsokkot

A cukorsokk oka tehát részben az ünnep okozta izgalom, várakozás. Emiatt gyakran a gyerekek nem is reggeliznek, vagy ha az ajándékozás az ebéd utáni időszakra esik, akkor alig falatoznak, hiszen már nagyon várják a meglepetést. Ezt a szakértő szerint fontos lenne elkerülni, és az édességek csak a tartalmas – például teljes kiőrlésű pékárut, zöldséget és sonkát tartalmazó – reggeli vagy egy könnyű, de teljes értékű ebéd után kerüljenek szóba. Ha a gyermek jóllakott, eleve kevesebbet tud ezekből fogyasztani, illetve, ha nem az üres gyomorba érkezik a sok cukor, akkor a felszívódása is lassabban megy végbe, ezáltal csökken a cukorsokk esélye – emelte ki  dr. Lakos Gábor.

A változatos, tápanyagokban gazdag táplálkozás fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Az egészséges és mértékletes étkezés viszont legalább ennyire fontos. Ennek alapjait pedig már gyerekként hasznos lenne elsajátítani, a fiatalkori elhízást ugyanis felnőttként már jóval nehezebb kiküszöbölni, ráadásul a súlytöbblet mellett számos egyéb káros hatása lehet a helytelen táplálkozási szokásoknak.

Nem csak a csokiban van cukor

Már gyermekkortól kezdve fontos az egészséges étkezési szokások kialakítása. Így lehet ugyanis hosszú távon megelőzni a gyermekkori/kamaszkori elhízást, és az azzal járó betegségek, problémák – például az inzulinrezisztencia, a magasvérnyomás-betegség, a diabétesz, valamint a mozgásszervi és önértékelési problémák – megjelenését. Fontos a szülők edukációja is: tudniuk kell, hogy a cukros ételek negatívan befolyásolhatják a gyermekek egészségi állapotát – ez ugyanis motiválhatja őket arra, hogy végrehajtsanak néhány változtatást a gyermek étrendjében. 

Nem kell tehát száműzni az édességeket az ünnepi asztalról, sőt: a mértékkel történő fogyasztásukat érdemes inkább épp az ilyen különleges alkalmakra korlátozni. Az ünnepekkel járó néhány napos megnövekedett cukorfogyasztásnál komolyabb veszélyt jelent, ha a mindennapi étrend is sok cukrot tartalmaz – hangsúlyozta a gyermekgyógyász.

A gyerekek étrendjében található hozzáadott cukrok általában cukros italokból – például a szénsavas üdítőkből és a gyümölcslevekből –, valamint édesített pékárukból származnak. Ha ezek a legfontosabb alapelemek a gyermek étrendjében, fontos lenne a megszokott fogásokat fokozatosan új ízekre, egészséges ételekre cserélni – akár szakember útmutatásával, segítségével.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +11 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl keleti részén és az Alföldön is erőteljessé válik a felhőképződés, elszórtan kisebb eső, zápor, néhol esetleg hózápor kialakulhat. Délutántól északnyugat felől szakadozni kezd a felhőzet és vele együtt csökken a csapadékhajlam is. Ismét sokfelé megélénkül az északi, északnyugati szél, amelyet helyenként kísérhetnek erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére többnyire -1 és +6 fok közé hűl le a levegő. Holnap érkezik a következő időjárási front, addig átmenetileg nem kell fronthatással számolni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Baranya
Legrosszabbul:
Hajdú-Bihar
Kezdjük újra