A japánok hosszabb ideig élnek, ritkábban kapnak rákot és szívbetegségben sem szenvednek olyan gyakran, mint más országok lakói. Ennek nyomán a brit Daily Mail úgy véli, hogy a japánok életmódja egészségesebb.
A japánok életmódja régóta foglalkoztatja az egészségügyi szakértőket, akik különösen a hosszabb életkort vizsgálják. Azok, akik a kelet-ázsiai szigetországban élnek, az egyik leghosszabb kilátásokra számíthatnak a világon. A japánok átlagéletkora 82,5 év, míg a magyar férfiak várható élettartama 2012-ben a KSH adatai szerint 73,6, a nőknél 79,2 év volt.
Itt él a legtöbb száz éven felüli
A japánok között a legmagasabb a száz éven felüliek aránya, és itt él a világ - feltehetően - legidősebb embere is: Misao Okawa (Okava Miszao), aki 116 éves. Az elhízottság aránya mindössze 3,5 százalék Japánban. Ritkább a mellrák, a prosztatarák és a szívbetegség is a szigetországban. Ehhez számos életmódbeli sajátosság segíti hozzá őket a tudósok szerint.
Nem falatoznak kipukkadásig
Nagyobb étkezések után nemigen esznek desszertet, hanem zöld teával vagy gyümölccsel zárják például az ebédet - mondja Dr. Craig Wilcox. Desszertet inkább délután, kávéval fogyasztanak, ha egyáltalán esznek ilyesmit. Az adagok pedig sokkal kisebbek, mint a nyugati világban. Mindez a kutatók szerint csökkenti a cukorbetegség , az elhízás, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát. (A japánok tényleg kevesebb cukrot fogyasztanak: 48,8 grammot naponta, míg például a britek 100,4 grammot.)
Az étrend a kulcs
<br /> A <b>japánok étrendjében rejlik a szakértők szerint a hosszú élet titka</b>: alacsony zsírtartalmú ételeket esznek, sok gyümölcsöt és tengeri eredetű növényeket, "zöldségeket" (<a href="/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/egeszseg_a_tengerbol_miert_egyunk_algat/20101118113710" title="algát" target="_blank">algát</a>, hínárt, például). <strong>Az ilyen tengeri növényekben nagyon sok az antioxidáns, és a fogyásban is segítenek.</strong> Ezt kutatók is kimutatták: a Newcastle-i Egyetem munkatársai rájöttek, hogy az ezekben lévő alginát (algin) leállítja a test zsírfelszívását. Az alginát fogyasztásának négyszeresre növelése a zsíremésztést leállító folyamatokat 75 százalékkal erősítette. <br /><br />
A japán életmódot követve tovább élhetünk
<br /> Nagyon fontos japán szokás, hogy nem eszik magukat "degeszre". Arányaiban Okinava szigetén él a világon a legtöbb százéves vagy annál idősebb ember. Ezt sokan annak tulajdonítják, hogy <b>csak 80 százalékos teltségérzésig esznek</b>. Mindez szintén segíthet abban, hogy nem híznak el a szigetlakók.
Túl gyorsan eszünk?<br /><br />
A tudományos magyarázat erre az lehet, hogy túl gyorsan eszünk, és a gyomrunk viszonylag későn (20 perces csúszással) jelez az agyunknak arról, hogy tele van. Így általában a legtöbb ember "túleszi" magát. Az okinavai szokás tehát sok betegséget (szívbetegség, rák), elhízást előzhet meg, de majomkísérletekben még az állatok agya is tovább maradt friss, csökkentett kalóriabevitel esetén.
Szintén fontos, hogy a japánok gyalog vagy tömegközlekedéssel járnak munkába . Kevesebbet használják az autóikat, és évi rendszerességgel részt vesznek egészségi állapotukat felmérő vizsgálatokon.