Ilyen a 21 napos cukordiéta

A modern embert érintő betegségek jelentős része a túlzott cukorfogyasztáshoz köthető. Néhány tanácsot betartva csökkenthető a bevitel: így lehet 21 nap alatt megszüntetni az édes ízek iránti sóvárgást.

A túlzott cukorfogyasztás az egyik legkomolyabb egészségügyi kihívást jelenti világszerte, az édes élvezet ugyanis távolról sem csak esztétikai problémát okoz. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint napi kalóriabevitelünk legfeljebb öt százalékát tehetné ki a cukorfogyasztás, ezzel szemben a fejlett országokban átlagosan a tíz százalékot is meghaladja. Az édes ízek sokaknál a függőséghez nagyon hasonló állapotot eredményeznek, a cukor ugyanis serkenti az opioidok és a dopamin kiválasztását, ezáltal jó érzést vált ki annál, aki fogyasztja. Ráadásul a szervezetnek egyre több és több kell a kielégítő mennyiséghez, így a kábítószerekhez hasonlóan ösztökél rá, hogy nagyobb mennyiségben juttassuk a testünkbe.

Így hat a cukor a szervezetünkre A cukor minden sejtünkre hatással van - és bizony tönkre is teszi őket. Kattintson a részletekért!

Nemcsak az elhízástól kell tartania, aki túlzásba viszi a cukorfogyasztást: az ajánlott bevitelt túllépőknél megemelkedik a koleszterinszint és a vérnyomás, megnő a veszélye a cukorbetegség és számos szívbetegség kialakulásának, illetve többféle daganattípus kialakulásának is emelkedik a rizikója. Persze, nagy különbség van a hozzáadott, illetve a gyümölcsökben lévő cukor között - utóbbiak fogyasztása a gyümölcsben lévő vitaminok és rostok miatt mindenképpen javasolt, az előbbit viszont javasolt minél nagyobb arányban száműzni az étrendünkből. Dr. Mark Gold, a Floridai Egyetem kutatója három hétre való tennivalót írt össze, amellyel csökkenthető a sóvárgás mértéke.

Az avokádó fogyasztása is csökkentheti a cukor iránti vágyat
Az avokádó fogyasztása is csökkentheti a cukor iránti vágyat

Első hét: tüntessük el a cukrot a lakásból!

  • Száműzzük a cukrot! Minél több édesség van a lakásban, annál nagyobb a vágy is iránta. Tüntessük el a lehető legtöbbet közülük, nehogy elcsábuljunk!
  • Tudatosan vásároljunk! Fordítsunk az eddigieknél is nagyobb figyelmet a termékek címkéire, nézzük meg, hogy miben mennyi cukor van! Meglepődve tapasztalhatjuk, hogy egyes egészségesnek hitt ételek egyáltalán nem azok.
  • Címkézzük fel a cukros termékeket! Minden cukrot azért mi sem dobhatunk ki a háztartásból, helyezzünk azonban ezekre címkét, és írjuk fel rá, hogy körülbelül mennyit tartalmaz a kerülendő szénhidrátból!
  • Nevezzünk ki vésztartalékot! A cukormegvonás az első napokban lehet a legnehezebb, ezért készítsünk be tartaléknak egészségesebb alternatívát arra az esetre, ha az édesség iránti vágy felülkerekedne rajtunk. Ez a vésztartalék lehet valamilyen gyümölcs vagy édesítőszeres csokoládé. Persze, utóbbit csak mértékkel, valódi "vészhelyzet" esetén fogyasszuk!

Második hét: változtassunk az ízlésünkön!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Neveljük át ízlelőbimbóinkat! A cukor elhagyásával számos olyan ízzel megismerkedhetünk, amelyet eddig teljesen elnyomott az édesség. Megismerhetjük például a kávé igazi ízét, amely elsőre talán furcsa lehet, de nem szabad az elején feladni - kísérletezzünk az ízekkel!
  • Keverjük az ízeket! A cukormentes ételeket kombinálhatjuk valamilyen édes ízzel, például adjunk egy kis vaníliát a cukormentes mandulatejhez.
  • Felejtsük el az üdítőket! Cukorbevitelünk jelentős részét nem is étkezéssel, hanem az üdítőitalokkal juttatjuk a szervezetünkbe. Ha szomjasak vagyunk, igyunk inkább vizet, hiszen az a szomjunkat is jobban oltja!

Harmadik hét: tervezzünk hosszú távra!

  • Gondolkozzunk hosszú távon! Az édesség iránti vágy akkor kezd igazán csökkenni, ha az egészséges étrendet és életmódot a mindennapok részévé tudjuk tenni. Ehhez több hétre lesz szükség, fáradozásunk azonban hosszú távon kifizetődő lesz.
  • Tartsunk csalónapokat! Ne essünk túlzásokba, ha minden édességet megvonunk magunktól, könnyen elveszíthetjük a motivációnkat. Időnként egy apróbb bűnbeesés belefér, hiszen az a lényeg, hogy a mindennapi étkezésből kizárjuk ezeket a termékeket.
  • Növeljük az egészséges zsírok mértékét! Az egészséges zsírokat tartalmazó ételeket - avokádót, olívaolajat - érdemes beépíteni az étrendünkbe, a kutatók szerint ugyanis ezek is segíthetnek csökkenteni az édesség iránti vágyat.
  • Alakuljon ki a napi rutin! Ha naponta többször, nagyjából ugyanazon időpontokban étkezünk, a szervezet az étkezési rutinunkhoz igazítja a működését. Így nem lesznek vércukorszint-kilengések, amelyek növelik a falási vágyunkat.

Forrás: Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.