A Prevention cikke szerint az alábbiak a leggyakoribb jelei annak, hogy valami baj van a hasnyálmirigy működésével. Ha ezeket észleled magadon, fordulj orvoshoz.
A szokásostól eltérő széklet
Ha azt veszed észre, hogy a székleted világos színű és lebeg, az annak a jele, hogy a szervezetedben nem szívódnak fel megfelelően a tápanyagok. A hasnyálmirigy enzimjei segítenek a zsírok lebontásában, ezzel együtt pedig abban, hogy a zsírban oldódó vitaminok – tehát az A-, a D-, az E- és a K-vitamin – megfelelően felszívódjanak. Ha ez nem történik meg, akkor a széklet egyfajta olajos, filmszerű réteget kap, emiatt pedig fénylik is – ilyenkor a zsír lebontatlanul távozik a testedből.
Hasi fájdalom
Ha a fájdalom a has közepén kezdődik, majd kisugárzik a hát középső vagy alsó részébe, és sokáig elhúzódik, az akár hasnyálmirigyrák tünete is lehet. Ha viszont hirtelen jön, intenzív és kifejezetten a has közepére koncentrálódik, akkor lehetséges, hogy begyulladt a hasnyálmirigy. Ha a fájdalommal egy időben váratlanul a súlyod is csökkenni kezd, az szintén jelzés értékű. Menj orvoshoz, de azért ne ijedj meg túlságosan, hiszen a hasi fájdalom számos egyéb, kevésbé súlyos betegség tünete is lehet.
Kezdődő cukorbetegség
A hasnyálmirigy olyan hormonokat termel, amelyek segítenek egyensúlyban tartani a test inzulin- illetve vércukorszintjét. Ha ez a funkció valamiért nem működik, akkor egy idő után 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki. Ha tehát egészségesen élsz és táplálkozol, valamint eleget mozogsz, mégis cukorbeteg leszel, akkor érdemes kivizsgáltatni a hasnyálmirigyedet.
Hányinger zsíros ételek fogyasztása után
Ez is tipikusan a hasnyálmirigy abnormális működésére utaló tünet, amelyet az okoz, hogy a szervezet nem képes megfelelő módon megemészteni a zsírokat. Ezért aztán egy hamburger, egy pizza vagy akár egy avokádó elfogyasztása után is jelentkezhet a rosszullét, esetleg hányás is.