A Women's Health cikke szerint az alábbi tünetek arról árulkodhatnak, hogy valójában cukorbetegek vagyunk, csak még nem tudunk róla.
Gyakori vizelési inger
A cukorbetegség egyik jellemző tünete a gyakori vizelési inger. Az egyes típusú cukorbetegség esetében általában ez az első tünet, de egy idő után a kettes típusúnál is megjelenik. A jelenség oka, hogy a szervezetben felhalmozódott fölös cukormennyiségtől a test a vizeletkiválasztás segítségével szabadul meg.
Elsőre talán logikus elképzelésnek hangozhat, hogy a cukorbetegség kialakulásáért a túlzásba vitt cukorfogyasztás a felelős. De vajon tényleg ennyire egyszerű és egyértelmű az összefüggés?
Folyamatos szomjúságérzet
A cukorbetegség másik jellemző tünete az állandó szomjúságérzet is. Ha valaki nincs tisztában azzal, hogy valójában a cukorbetegség tünete jelentkezik nála, könnyen veszélybe sodorhatja egészségét. Ha ugyanis az érintett nem tudja, hogy diabéteszes, akkor megeshet, hogy egyrészt nem vesz tudomást a szomjúságáról, próbálja azt elnyomni így könnyen ki is száradhat, vagy ha oltja is a szomját, azt különböző cukrozott italokkal teszi - ez utóbbi pedig további vércukorszint növekedést eredményez.
Rossz lehelet
A cukorbetegséghez köthető dehidratáció gyakran okoz kellemetlen leheletet, mivel a szájszárazság miatt nincs elég nyála az érintetteknek ahhoz, hogy a baktériumokat kimossa. Ha pedig valakinek elhanyagolt, vagy fel nem ismert cukorbetegsége van, akkor jelentkezik a jól ismert acetonos-gyümölcsillatú lehelet. Ilyen esetben fontos, hogy az érinttet azonnal orvoshoz forduljon.
Romló látás
A homályos látás egy gyakori és gyakran figyelmen kívül hagyott tünete a cukorbetegségnek. A magas vércukorszint hatásáraa szemlencse víztartalma csökkenhet, ami befolyásolja a látást. A tünet mindkét típusú diabétesz esetében előfordulhat.
Zsibbadás a végtagokban
A neuropátia a kettes típusú cukorbetegek több mint felénél jelentkezik, a jelenség zsibbadást okoz az alsó és a felső végtagokban. Kialakulásának oka, hogy a diabétesz csökkenti a végtagok véráramlását, idővel pedig károsítja az ereket és az idegeket is.
Nehezen gyógyuló sebek
A magas vércukorszint egyrészt megfelelő környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához, másrészt a túl magas glükózszint gátolja a fehérvérsejtek megfelelő mőködését, ezzel is lassítva a normális gyógyulási folyamatot.
Megmagyarázhatatlan fogyás
Az egyes típusú cukorbetegség kialakulásánál gyakori, hogy az érintett jó étvágy mellett is fogyni kezd. Ez hirtelen több kilogrammnyi súlyvesztést is jelenthet. A jelenség oka, hogy a beteg szervezete inzulin hiányában nem tudja hasznosítani a cukrot. Miközben a sejtek éheznek, a cukor a vizelettel és vízzel együtt ürül a testből.
Állandó fáradtság
Mivel a sejtek nem tudják tárolni a glükózt, a szervezet nem rendelkezik a megfelelő energiával, emiatt folytonos fáradtság érzés alakul ki.
Visszatérő hüvelyfertőzések
A cukorbetegség minden gombás betegségre hajlamosít. Ennek oka, hogy miközben a szövetek cukortartalma a kezeletlen vagy rosszul kezelt betegségben megnő, vagyis kiváló táptalajul szolgál a baktériumoknak, gombáknak, az immunrendszeri falósejtek funkciója károsodik, így nem tudják a szervezet védelmét megfelelően ellátni.
Foltos bőr
A bőr sötétedése a nyaknál és a hónaljnál egy meglepő, de igen gyakori jele az inzulirezisztenciának, a cukorbetegség előfutárának. Ez a tünet egyébként gyakran fordul elő a PCOS-ben szenvedő nőknél is, akik fokozottan ki vannak téve az inzulinproblémáknak.
Forrás: womenshealthmag.com