Kell-e véralvadásgátlót váltani?

Akik folyamatosan szednek valamilyen gyógyszert, rendre szembetalálják magukat a kérdéssel, hogy vajon mikor érdemes más készítményre váltaniuk, és hogy egyáltalán szükséges-e? Azok számára, akik véralvadásgátló terápia alatt állnak, a kérdés még hangsúlyosabb.

Gyakran előfordul, hogy a kezelőorvos ugyanannak a szernek a szedését javasolja hosszú távon is, ám vannak olyan helyzetek, amikor a beteg állapota miatt szükséges vagy javasolt az áttérés egy másik antikoagulánsra . Hogy pontosan mikor, erről prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszélt.

véralvadás
A véralvadásgátlók szedésének vannak kockázatai, ezért figyelni kell a mellékhatásokra

Terhesség

Amennyiben olyasvalaki szeretne belevágni a családalapításba, aki véralvadásgátlót szed, fontos, hogy még a teherbe esés előtt konzultáljon szakemberrel, ugyanis az addig használt készítmények (mind a kumarinszármazékok, mind a NOAC szerek) komoly fejlődési rendellenességeket okozhatnak a magzatnál. Éppen ezért még a várandósság előtt át kell térnie LMWH-injekcióra a leendő kismamának, amelyet az orvos által meghatározott ideig alkalmazni kell (kivéve a szülés napját, mert akkor fel kell függeszteni)

Ingadozó INR

A kumarintípusú véralvadásgátlók esetén rendszeres INR-ellenőrzés szükséges, ugyanis kezelés alatt az INR érték a legtöbbször 2-3 között az ideális. (A véralvadásgátlást világszerte az INR - international Normalised Ratio - mérésével végzik. Egészséges emberben az INR = 1, ilyenkor a vér alvadása normális.) Amennyiben ettől eltér, úgy dózismódosítás szükséges. Előfordulhat, hogy még ezután is gyakran ingadozik az INR értéke, és ekkor már érdemes más készítményre váltani. Jó megoldás lehet a NOAC (egy új típusú véralvadásgátló) szedése, hiszen ebben az esetben egyáltalán nincs szükség INR-ellenőrzésre.

Ne kelljen az étkezésre figyelni

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A K-vitamin a véralvadás folyamatának fontos résztvevője, ám érdemes tudni, hogy kumarintípusú véralvadásgátlók hatását befolyásolhatják a K-vitamin tartalmú ételek. Ezért ekkor figyelni kell rá, hogy mindennap közel azonos adagban fogyasszon belőlük a beteg, és lehetőleg ne túl nagy mennyiségben! Amennyiben nem szeretne ilyen szinten törődni étkezésével, úgy érdemes lehet NOAC -készítményre váltani.

Aggasztó gyógyszer-kölcsönhatások

A régebbi típusú szereknél nemcsak az étel-, hanem a gyógyszer-kölcsönhatások is megjelenhettek, mivel rengeteg olyan gyógyszercsoport is van, amellyel együttesen alkalmazva rosszabbá válik a felszívódásuk. Ilyenek például a nem szteroidos gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók (NSAID), a savlekötők, a szívproblémákra alkalmazott szerek, bizonyos antibiotikumok, szteroidok stb. Ezért amennyiben valaki kumarintípusú antikoagulánst szed, úgy más készítmények alkalmazását mindig fontos egyeztetnie orvosával, ám ha tart a gyógyszer-kölcsönhatásoktól, inkább válasszon NOAC véralvadásgátlót!

Vérzéses szövődmények és allergia

Minden véralvadásgátló magában hordozza a vérzéses szövődmények kialakulásának rizikóját, ami igen veszélyes állapotot is előidézhet. Amennyiben valakinél akár komolyabb vérzés, akár csupán gyakori fogíny- vagy orrvérzés fordul elő, mindenképp keresse fel orvosát, ugyanis ekkor vagy más dózisra vagy más készítményre van szüksége. Ha allergiás valamelyik készítményre vagy egyik összetevőjére, akkor is mindenképpen orvosi tanács alapján érdemes gyógyszert váltani.

Véralvadásgátlásra nem csupán vénás trombózisok megelőzése és kezelése céljából van szükség, hanem az artériákban kialakuló vérrögök ellen, így az akut koronária szindróma esetén is. Részletek!

Mellékhatások

Ha a tartós szedés következtében olyan mellékhatás lépne fel, amely nem vagy alig tolerálható (például súlyos hajhullás a kumarin szedése miatt - főleg nőknél -, vagy az osteoporosis -csontritkulás - első, korai jele, a BMD, vagyis a csont ásványi anyag tartalmának csökkenése), ajánlatos ilyen késői hatást nem okozó készítményre váltani. E késői hatásokról mindenképpen szükséges kikérni a kezelőorvos véleményét, sőt akár arra kérni, hogy nézzen utána!

Forrás: Trombózisközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra