A Kaliforniai Egyetem kutatói rájöttek arra, hogy alfa-ketoglutarátot adva egy fonálféreg táplálékához, annak élettartama elképesztő mértékben megnövekedett. A Nature természettudományos folyóiratban közölt cikkük szerint több hasonló anyag közül csak az alfa-KG-nak volt hatása a fonálférgek élettartamára.
Az alfa-KG-ról már régebben is elterjedt a vélemény, hogy meghosszabbítja az életet, illetve erősíti az izmokat. Ám eddig egyik jelenséget sem sikerült igazolniuk független kutatóknak. Most viszont kiderült, hogy ez az anyag, hasonlóképpen hat a fonálférgekre, mintha diétáztatnák őket, vagyis ugyanúgy meghosszabbodik az életük, mintha egy kicsit koplaltatnák őket - derül ki a Medical Xpress híréből . Az alfa-KG része annak az anyagcsere-folyamatnak, amelyet külföldön Krebs-ciklusnak , citromsavciklusnak hívnak, de mi Magyarországon Szent-Györgyi-Krebs-ciklusként is ismerjük, hiszen a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert felfedezései is részben ehhez kötődnek.
A citromsavciklus a sejtek energiaellátásáért felelős. A kutatók szerint az alfa-KG gátolja az ATP-szintáz termelődését. Az ATP-szintáz (ahogy kémikusok számára már a neve is mutatja), az ATP szintézisében, előállításában vesz részt. Az ATP pedig a sejtekbeli energiaszállításért, illetve energiaellátásért is felelős. Az ATP a mitokondriumokban, a sejtek "erőműveiben" található.
Az alpha-KG szintén gátolja a TOR-képződést. A TOR egy fehérje , amely a táplálékkal való ellátottságot ellenőrzi a szervezetben. Korábbi kutatások kimutatták, hogy az alacsonyabb kalóriabevitel szintén csökkenti az anyagcserét, akárcsak az alfa-KG hatásmechanizmusa, vagyis mindkét jelenség ugyanígy járul hozzá az élettartam meghosszabbodásához.
Az alfa-KG-val etetett fonálférgeknél a kutatók így azt tapasztalták, hogy akár 80 százalékkal is tovább éltek, és vitalitásuk is fokozódott. Ez azt jelentette, hogy a férgek nem lettek letargikusak, "fiatalosan" mozogtak, méghozzá a szokásosnál tartósabban, hosszabb ideig. A kutatók azt gondolják, hogy egerek hasonlóan reagálhatnak az alfa-KG-re, mert náluk már korábban igazolták a diéták jótékony hatását. Ugyanakkor a tudósok felhívták a figyelmet arra, hogy a fonálférgeken kimutatott eredményeiket nem lehet emberekre alkalmazni .
Az alfa-KG-vel való kísérletezés előtt pár héttel más tudósok egy GDF11 nevű fehérje jótékony hatására hívták fel a figyelmet. Ők egerek szívét és agyát fiatalították meg az anyaggal, amiről a HáziPatika.com már korábban beszámolt.