A testi és mentális kimerültséggel, leküzdhetetlen fáradtsággal és más, változatos tünetekkel is járó krónikus fáradtság szindrómát sokan nem veszik elég komolyan. Sőt, vannak, akik azt gondolják, hogy ez a betegség csupán a páciensek képzeletében létezik. A Stanford Egyetem tudósai viszont nemrég megalkottak egy olyan vértesztet, amely egy 40 fős tesztcsoportban százszázalékos pontossággal kimutatta, hogy az alanyok közül kinél diagnosztizálták korábban ezt a rendellenességet.
A kutatás vezetője, dr. Ron Davis szakmai áttörésnek érzi a vérteszt sikerét. A további kutatások kapcsán azért is bizakodó, mert a saját fia is ebben a betegségben szenved. A gyermek állapota olyan súlyos, hogy enni vagy sétálni sem tud egyedül.
Hogyan működik a teszt?
A kutatók azt vizsgálták, hogyan reagálnak az immunsejtek, ha valamiféle stresszhelyzetnek teszik ki őket. Erre a célra sót használtak, és azt tapasztalták, hogy a krónikus fáradtságban szenvedők immunsejtjei sokkal aktívabban reagáltak a sóra, mint az egészséges alanyoké.
Azt egyelőre az orvosok sem tudják, hogy ennek pontosan mi az oka, de az eredményeiket már tudományos bizonyítékként lehet értékelni arra nézve, hogy a betegség valós, nem pedig csak az alanyok képzeletének műve. A következő lépés valószínűleg egy nagyobb tesztcsoport vizsgálata lehet, illetve szeretnének néhány lehetséges gyógyszert is kipróbálni a betegeken.
Kinél alakulhat ki krónikus fáradtság szindróma?
A betegség kiváltó okairól igen keveset lehet tudni. Egyesek szerint vírusfertőzésre, az immunrendszer problémáira vagy a hormonális egyensúly megbomlására vezethető vissza a betegség. Vannak olyanok is, akik pszichés gondokat - például stresszt, traumát - sejtenek a háttérben.
Forrás: dailymail.co.uk